HPV ja tampoonid 08.11.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 23-aastane naine, sünnitusi ja aborte olnud ei ole. Püsipartner 2 aastat, suguhaigusi pole olnud.
Kaebasin kergelt tugevnenud voolust ning seetõttu võeti analüüsid. Nüüd ilmnes, et olen nakatunud HPV viirusega. Arst määras Polygynaz N6 küünald (kuueks päevaks) ning palus kolme kuu pärast tagasi tulla. Kahjuks ta eriti põhjalikult ei seletanud, millega üldse tegu on ja kuna olin üsna hämmingus ning polnud taolise viirusega eriti hästi kursis, siis ei taibanud ka ise palju küsida. Mis veel hämmastas oli see, et arst peaaegu keelas tampoonide edasise kasutamise. Olen nüüd Internetist viiruse kohta infot otsinud, aga seotust tampoonide kasutamisega pole kuskil kohanud. Samuti olen Internetist lugenud, et määratakse ka viiruse tüüp (erinevad riskiastmed). Seetõttu tekkisid mõned küsimused:
1) Kas tampoonide kasutamine on HPV viiruse puhul tõesti väilistatud? Kuidas see viirust ja haigust mõjutab?
2) Kas viiruse tüübi määramiseks on vaja teha veel täiendavad analüüsid/testid? Kas on võimalik, et see juba määrati, aga arst mind sellest lihtsalt ei teavitanud?
3) Kas HPV ning hormonaalsed rasestumisvastased vahendid mõjutavad üksteist mingil viisil? Nimelt plaanisin jägmise tsükli alguses Evra plaastreid kasutama hakata. Varem pole tablette söönud ega plaastreid kasutanud, kasutasime kondoomi.
4) Kolme kuu pärast tehakse kolposkoopia (kui õigesti aru sain). Mida selle abil teada saadakse?

Olen tänulik kui mu küsimustele vastate!
(HPV-st on varem juttu olnud, aga oma küsimustele siit vastust ei leidnud)

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
On väheusutav, et vaid vooluse kaebuse puhul võeti HPV, muidugi juhul, kui Te ise ei tasunud seda kallist uuringut 299.-. HPV on vajalik võtta lisauuringuna siis, kui PAP testis on muutused. Milline oli Teie PAP testi vastus?
Apteegi andmetel ei ole Polygynaxi tupekuulikesi enam saadaval.
Kui HPV vastus on positiivne, siis määratakse koheselt ka viiruse tüüp (number) ja tema riski aste onkoloogilises riskis.
1) tampoonide kasutamisel ja HPV-l ei ole seost, kaldun arvama, et Teil võis olla tegemist emaka kaela põletikuga, siis oleks selline ravi ja sellised soovitused
2) see on võimalik
3) on olemas arvamus, et hormonaalset kontratseptsiooni kasutavatel patsientidel oleks nagu rohkem partnereid ja seetõttu sugulisel teel levivate infektsioonide risk kõrgem. Kui Teil on üks (ja terve) partner, siis risk ei tõuse, kondoom kaiseb osaliselt ka sugulisel teel levivate haiguste eest, mida ei tee rasestumisvastased vahendid
4) kolposkoopia on suurendusega emaka kaela uuring
G.Litter
www.naistearst.ee

Kasutage otsingut: HPV - inglise keeles - Human Papilloma Virus või Inimese Papilloomi Viirus eesti k.