Veidi ebamugav tunne peale vahekorda 15.10.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lp. doktor!

Alustasin suguelu ca 1,5 aastat tagasi. Peale esimest vahekorda tuvastati mul bakteriaalne vaginoos. Ravisin põletikku tupesisese antibiootikumiga. Paar kuud hiljem esines uuesti sügelustunne ning arst määras tupeküünlad. Rohkem suuremaid kaebusi mul aasta jooksul ei ole olnud. Murelikuks teeb mind vaid õrn sügelustunne tupes peale vahekorda. Veidi ebamugav tunne on 1 päev peale vahekorda ning samuti päev peale menstruatsiooni lõppemist. Peale vahekorda olen täheldanud ka veidi tugevamat voolust tupest, mis aga ei lõhna ebameeldivalt. Kas mul on põhjust muretsemiseks? Mul on olnud suguelu alustamisest peale üks parnter. Olen praegu väga ettevaatlik ja tähelepanelik, kuna kavatsen varsti last planeerida.

Ette tänades

27-aastane naine

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Bakteriaalne vaginoos ei ole suguliselt ülekantav haigus,vaid muutus tupe mikroflooras.Bakteriaalse vaginoosi tüüpiline kaebus on halvalõhnaline ja normaalsest tugevam valgevoolus.Võib lisanduda ka kerge suguelundite kihelus. Ma arvan,et nüüdseks on Teil bakteriaalne vaginoos ravitud,on aga jäänud tsütolüütiline vaginoos,mille puhul happeline voolus tupest põhjustab valu ja kipitust tupeesikus ning välisgenitaalidel. Tsütolüütilise vaginoosi tekitajaks on laktobatsillidest eriti rikas tupefloora,mille tõttu pH on väga madal. Tsütolüütilise vaginoosi puhul võib abi olla tupeloputustest (50g söögisoodat ühe liitri sooja vee kohta).