mures 19.08.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul diagnoositi genitaal herpes,mis korra ka väga ägedalt välja lõi.Hiljem,kui mingigi kipitus ja sügelus tekkis,kartsin,et herpes lööb jälle välja.Ja läksin uuesti arsti juurde.Analüüsid näitasin,et mul on veel ka HPV viirus.Kas üks haigus teist ei soodusta??Ega need omavahel seotud pole?Kas see näita,et minu immuunsussüsteem on niivõrd nõrk,et võtan kõiksugu haigusi vastu?Mis ma tegema peaks?????Olen väga mures,sest käisin ka täna arsti juures ja võttis jälle analüüsid,sest avastas veel minagi.
Ette tänades -K-

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
kõigepealt vabandan, et polnud varem võimalik vastata. Kui herpes-viirus on organismis, pole võimalik seda välja ravida, küll on aga võimalik ägenemisi leevendada ja nende kordumiste tõenäosust vähendada. Selleks on episoodiline viirusevastane tablett-ravi 5 päeva. Seega alati, kui on ägenemine, tuleks teha viirusevastast ravi.
Herpes-viirus ägeneb organismi vastupanuvõime nõrgenemise korral ( stress, depressioon, üleväsimus, ebatervislik toitumine, dieedid, haigestumine jm.). Seega tuleks rõhku panna üldisele organismi tugevdamisele( tervislikud eluviisid, vitamiinid jne,). Genitaalherpese ägenemise korral tekivad tavaliselt väikesed villid genitaalide piirkonnas, kuid võib tekkida ka vaid punetus ja kipitus- või kihelustunne. Ägenemise perioodil on viirus aktiveeritud ja kondoomita vahekorra puhul võite nakatada oma partnerit.
Kui viiruse ägenemisi esineb rohkem kui 6 korda aastas, siis tehakse pikki,s.t. mitmeid kuid kuni aasta kestavat ravi.
HPV on kõige sagedamini esinev sugulisel teel leviv viirus. Võimalik, et nakatumine mõlemasse viirusesse toimus ühel ajal( partner oli nii HSV- kui ka HPV viiruse kandja.). Kuna HPV viirus kulgeb tavaliselt ilma ühegi kaebuseta, siis tulebki see teadmine üllatusena. HPV põhjustab emakakaela rakkude
kahjustust ja see on hinnatav PAP analüüsis. Soovitan lasta määrata HPV tüüp. Kindlasti peate jääma jälgimisele naistearsti juurde, vastavalt analüüside tulemustele tuleb korrata PAP analüüsi 4-6 kuu järel ja teostada regulaarselt ka kolposkoopilist uuringut ( emakakaela uuring spetsiaalse luubitaolise aparaadiga, mis võimalda muutusi emakakaelas paremini hinnata). Tugev immuunsüsteem aitab HPV viirust ise organismist välja tõrjuda. Ravi vajadus sõltub PAP analüüside tulemustest ja kolposkoopilisest leiust.