munasarja tsüst 09.08.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 38 aastane. Avastati munasarja tsüst 10X9 cm. Ultraheli näitas, et konsistentsilt ühtlase sisuga. Kasvajamarker oli aga tõusnud (ligi 100). Analüüsi tegin menst. esimesel päeval. Arst ütles et marker võib olla tõusnud ka muudel põhjustel, kirjutas rohud , et peale seda kordusanalüüsid teha. Aeg aga venib ja hirm on nii suur. Tahaks teada kas healoomulise kasvaja puhul ei või see marker tõusnud olla ? Ja mis põhjusel ta veel võib tõusta ?Olen ka ise netist erinevaid vastuseid oma küsimusele leidnud aga sooviksin ikkagi spetsialisti nõu kuulda. Ja kui see marker ka peale teist analüüsi veel kõrge on kas siis ongi kindel et asi ei ole hea?
Jõudu Teie töös.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Aitäh ilusate soovide eest!
Arvan, et Teil on määratud kasvaja antigeen CA 125. CA 125 nivoo tõuseb seerumis munasarja kasvajate korral , eelkõige munasarja seroossete vähi vormide korral. Ta võib olla tõusnud ka munasarja healoomuliste kasvajate korral, samuti munasarja põletiku ja endometrioosi korral . Tõusu on täheldatud ka mõnede teiste kasvaja haiguste korral (näiteks pankrease, rinna, kopsu jne).
Soovitan Teile operatiivset ravi. Ka suur healoomuline tsüst 38 aastasel naisel vajab eemaldamist. See kas on tegemist hea või pahaloomulise protsessiga võib selguda alles operatsiooni ajal. Et Teie raviarst pidas vajalikuks teha Teile ravi ja korrata uuesti kasvaja markerit annab põhjust arvata, et ultraheli leiu alusel võiks tegemist olla kas põletiku või endiometrioosiga.
Edu Teile soovides Aire Sekavin