kas menopaus? 04.06.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere õhtust,dr.MAIE VÄLI.Olen Tatjana,48a.ja elan Tallinnas.Olen lugenud TEILE esitatud küsimusi ja vastuseid.Nii mõnelegi küsimusele olen saanud vastuse.Aga nüüd on mul üks selline mure,mis paljudele naistele tuttav.Viimased kaks kuud ei ole mul enam päevi.Enne seda aga olid väga regulaarsed aastaid,tõsi küll,et umbes pool aastat on olnud vähese vedeliku eritusega ja hästi tumedat värvi.Tundsin ka päris tugevaid kuuma hoogusid ja ka peavalu koos iiveldusega.Naiste arsti külastasin selle aasta jaanuaris,mille ajendiks oli vähene kõhuvalu.Arst avastas paksenenud ja tursunud emakakaela,millest võttis ka proovid.Kui 2-nädala pärast tagasi läksin,ütles arst,et proovid olid korras,siis ta tegi ka kolposkoopia,mis oli ka korras.Seda,miks emakakael tursunud oli,ma ei osanud küsida.Siit ka paar küsimust TEILE dr. M.VÄLI.Kas mul võib-olla algav menopaus ja kas sellega seoses peab hakkama tarvitama hormoone?ja mis tähendab tursunud emakakael,millest see on tingitud?Lisan juurde,et olen sünnitanud neli last.Tänan TEID ja vabandan pikale veninud küsimuse eest.Ilusat suve TEILE JA TEIE patsientidele.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,Tatjana! Ilmselt esinesTeil emakakaela lameepiteeli turse ja seetõttu võeti nii Papa-analüüs ja klamüüdia külv.Klamüüdiainfektsioon annab reeglina emakakaela silinderepiteeli turse ja punetuse.Võimalik,et Papa-analüüsis esines epiteelraku atüüpia ja seetõttu tehti ka papilloomviiruse infektsiooni väljalülitamiseks kolposkoopia.Väga hea,et kõik analüüsid ära tehti.Aga emakakaela muutused võivad esineda igas vanuses.Teised vaevused viitavad küll kollaskehahormoonide hulga vähenemisele ja sellest tulenevad m.tsükli lühenemised ja määrimised enne menstruatsiooni algust.Üleminekuaastate diagnoosimine on lihtne patsiendi vanuse ja sümptoomide põhjal.Higistamine ja kuumad hood on kõige levinumad sümptoomid ja algavad juba enne menopausi,samuti unetus,peavalu ja väsimus.Põhjuseks on õstrogeenitaseme langusEnne hormoonravi alustamist,soovitaksin,et Teie günekoloog määrab vereseerumis FSH ja õstradioolitaseme.Sellest sõltub ka kas ja millises koguses vajate östrogeenseid hormoone.Ilusat suve ja edu soovides,Maie Väli