Emakapolüüp 27.04.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Hea doktor Sekavin!
Menstruatsioon on ajaliselt segamini juba pikemat aega. Seostasin seda suure pinge ja stressiga (magistriõpe, suur töökoormus). Korrapärane tsükkel muutus korraga ebakorrapäraseks - vahed nihkusid 28-lt päevalt 9- 19 päevani. Ehkki olen vaid 42, kangastus juba menopaus. Olen lugenud, et siis võib selliseid häireid ette tulla. Talve lõpul tabas mind uus üllatus: vereeritus kestis 14 päeva ja lõppu ei olnud näha. Perearst diagnoosis juba kehvveresuse ja saatis naistearsti vastuvõtule. Seal tehti mulle puhastus. Tartu andis analüüside vastuseks suure emakapolüübi.
Nüüd tahaksin teada, mida polüüp endast kujutab? Miks ta tekib? Kas ta on kaasajal naistel sagedane moodustis? Kas polüübist võib areneda pahaloomuline kasvaja? Mure on sedavõrd tõsisem, kuna olen nn pahaloomuliste kasvajate riskirühmast (emal pahaloomuline emakakasvaja, isal ajuvähk ja kopsuvähk, millesse 54- aastasena suri; vähktõppe on surnud ka mõlemad vanaisad- vanaemad ja ainus tädi). Kas polüüp võib jääda korduma? On selle ennetamiseks/ vältimiseks mingi (tableti)ravi?
Julgustava vastuse eest Teid juba ette tänades.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Polüübid on limaskesta healoomulised kasvajad. Esinemissagedus võib olla kuni 10 % naistest. Nad võivad olla erineva suurusega, suuremad võivad täita kogu emakaõõne. Tavaliselt põhjustavadki nad menstruaaltsükli häireid (vererohkeid ja pikki menstruatsioone, tsükliväliseid määrimisi ), vahel leitakse nad aga juhuleiuna ultraheli uuringul või operatsioonil. Tekkepõhjused ei ole täpselt teada (nagu paljude kasvaja haiguste korral) kuid arvatakse , et tegemist on emaka limaskesta lokaalse östrogeeni tundlikkuse suurenemisega või progesteroonretseptorite vähenemisega. Muutunud rakud ei reageeri tavpärastele hormonaalsetele muutustele emaka limaskestas ja seetõttu ei irdu nad menstruatsiooni ajal. Väga harva võivad polüübid olla ka pahaloomulised (alla 0,5 %). Seetõttu kui leitakse näiteks ultraheliuuringul juhuleiuna polüüp , tuleks see eemaldada. On võimalik, et polüübid kasvavad tagasi. Korduva leiu puhul on kindlasti vajalik teha hüsteroskoopiline operatsioon (vastava instrumendiga minnakse emaka õõnde ja nn ''silma kontrolli all'' eemaldatakse polüüp ja koht kus ta kasvas koaguleeritakse üle, et samale kohale ei kasvaks uut polüüpi.). Üks olulisemaid polüübi ravisid ongi polüübi eemaldamin. Profülaktikaks võib soovitada hormoonspiraali Mirenat.
Soovitan umbes 6 kuu möödudes teha ultraheli uuringu, et hinnata emaka limaskesta seisundit , ning võiksite kaaluda ka oma raviarstiga Mirena asetamise vajadust.
Ilusat kevadet soovides Aire Sekavin