healoomuline kasvaja rinnas 03.03.05 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen 20.aastane noor naine ja mul avastati rinnast healoomuline näärmeline kasvaja. Arst ütles,et peame seda jälgima (5.kuupärast uuesti ultrahelisse )ja kui suuremaks läheb peab opereerima. Mul aga selline küsimus, et kas tõesti pole mitte mingitki võimalust, et see moodustis rinnast iseenesest kaob (näiteks,kas sünnitamine muudaks asja positiivsemaks)? ja kas healoomulised kasvajalised moodustised muutuvad kiiresti halvaloomuliseks või on see pigem pikaajaline protsess?

Äitah

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Suure tõenäosusega juba tekkinud kasvajaline moodustis (fibroadenoom?) ise ära ei kao. Igasugune moodustis rinnas vajab aga sageli peale ultraheli uuringut proovitüki võtmist (nõelbiopsia). Ultraheli kontrolli all võetakse moodustisest proov, et uurida milliseid rakke sõlmeke sisaldab. Raseduse ajal on võimalik, et rinnanäärmes olevad kasvajad hoopis suurenevad. See on tingitud rasedusaegsetest hormoonidest. Kui kasvaja on healoomuline,ei pruugi see kunagi muutuda pahaloomuliseks. Väikest fibroadenoomi, kui diagnoos on kinnitatud histoloogiaga (biopsia), võib jälgida. Kui sõlmeke hakkab kasvama soovitan siiski seda opereerida. Tänapäeval eemaldatakse väikese lõike kaudu ainult sõlmeke, rinna kuju muutub väga vähe.
Edu Teile soovides Aire Sekavin