Kõhuvalu 17.03.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

muret tekitab söömine -joomine enne ja pärast trenni,

mida võib, ei või ja kuna.

Kas on õige, et kui on kehakaaluga probleeme, siis valke ei tohi trennipäevadel

süüa?

Olen üpris priske neiu, tihti esinevad mul kõhuvalud, küll päevade,

küll toidu pärast. Perearst väidab, et mul on lihtsalt aeglane seedimine.

Kuidas saaksin lahti piinavast kõhuvalust?

Kas on võimalik seedimist kiirendada? Mis see endaga kaasa toob? Tudeng

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Kui on probleeme kehakaaluga ja Te olete tervisesportlane, siis võiks joogiks enne ja pärast treeningut kasutada lihtsalt vett (mineraalvett, ilma gaasita). Juua võib ja peab siis, kui tekib janu. Koheselt peale treeningut ja ka vahetult enne ei soovitaks süüa, sest see võib põhjustada ebamugavustunnet kõhus. Tähtis pole niivõrd, kas toidus on valke või mitte, vaid see, et üldine toidu kaloraaz ei ületaks vajalikku. Kõhuvalude suhtes konsulteerimiseks on andmeid napivõitu ja seda ilma patsienti põhjalikumalt küsitlemata ja nägemata on väga raske teha. Aeglane seedimine (s.o. ma eeldan aeg, mis kulub toidul seedetrakti läbimiseks), on individuaalne ning seda saab veidi kiirendada dieediga ja füüsilise koormuse suurendamisega. Apteekides on praegu müügil (ka ilma retseptita) NOVA FIT närimistabletid, mis sisaldavad inuliini. Inuliin stimuleerib ainevahetust ja soodustab soole kasuliku mikrofloora arengut ja stabiilsust ning seeläbi vähendab loomulikul teel näljatunnet. Kiudained soodustavad soole peristaltikat ja kuna inuliin seob vett stabiliseerub ja pakseneb ka soole sisu.