valud 18.09.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu probleemid algasid juunikuus, kui arst diagnoosis mul alakõhu valude põhjal munasarjapõletiku, mis tekkis viirusinfektsiooni tulemusel. Suguhaigusi ei ole. Valud läksid paari päeva jooksul nii tugevaks, et mind viidi haiglasse. Nädalase ravi järel sain koju ja valusid ei olnud umbes 2 nädalat. Siis tundsin jälle alakõhus ja seljas valusid. Viimased 3 menstruatsiooni on olnud valude tõttu talumatud. Valud algavad juba enne menstruatsiooni. Olen üle aasta kasutanud antibeebipille ja enne põletikku polnud mul "päevade" ajal absoluutselt valusid. Olen käinud mitu korda naistearsti juures, kes väidab, et ägedat põletikku hetkel ei ole. Millest siis ikkagi need valud? Mind vaevab kinnisidee, et arst eksis diagnoosiga. Kas minu puhul oleks põhjust kahtlustada endometrioosi või välistab antibeebipillide kasutamine selle võimaluse? Ma ei tea enam, kuhu või kelle poole pöörduda abi saamiseks. Ma ei saa ju eluaeg sõltuda valuvaigistitest. Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Tere!

Informatsiooni Teie kohta on vähe, kuid tundub, et Teid on võimalik uurida ja kindlasti vajate arstipoolset selgitust - ravimine on koostöö patsiendiga.

Munasarjapõletikku eraldi esineb harva, tavaliselt on tegemist väikese vaagna põletikulise protsessiga. Veelgi harvem esineb viiruslikku põletikku.

Milline oli Teie ravi haiglas? Kas praegu jätkate antibeebipillide võtmist? Sel puhul võiks premenstruaalse sündroomi välja lülitada. Kas Teil on olnud rasedusi?

Kõige sagedamini on põletike põhjuseks sugulisel teel levivad infektsioonid, neid ongi vahel raske avastada. Seetõttu tuleks jätkuvate kaebuste puhul naistel korrata analüüse menstruatsiooni ajal (bioloogiline provokatsioon!). Endometrioos on võimalik, kuid antibeebipillidega tõesti kaebused vähenevad.

Lõpliku selguse saamiseks on võimalik teostada diagnostiline laparoskoopia, mille järgselt on võimalik diagnoos krooniline alakõhuvalu sündroom. Ravi on pikaaegselt antidepressantidega.

Teile kannatlikkust ja head kontakti raviarstiga soovides,

Galina Litter.