palun informatsiooni 31.12.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Eelnevalt palusin teilt informatsiooni seoses emakakaelavähi avastamisega, siis seisis ees operatsioon. Nüüd on operatsioon möödas ja otsuses on kirjutatud järgmiselt:carcinoma colli reteri(see on kindlasti vale sõna,sest käekirja on raske mõista) st 1B, pT1b, pNoMo93 (ka siin võib midagi valesti olla, aga arstina te saate arvatavasti aru). Olen lugenud palju erinevaid artikleid ja sageli räägitakse mikro ja makro vähist ning erinevatest staadiumitest ja astmetest. Siit nüüd teile palve, palun seletage mulle lihtsas eesti keeles, mis staadium minul on ja kas sellise diagnoosiga on võimalik ka päris terveks saada (mulle on määratud ka järelravi)?Väga suur soov on terveks saada ja oma pisikeste lastega koos olla!
Ilusat uut aastat!
35 aastane optimistlik ema

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Carcinoma colli uteri on vähk. Esimene staadium, s.t et rakud ei ole emakast kaugemale jõudnud. Kui teil on emakas eemaldatud , siis teie progoos pole paha. Järelravi tehkase alati sel juhul. Konkreetselt peate küsima oma arsti käest, kuna tema oli ju opi juures. Saan aru, st metastaase teil polnud, seega saate peale järelravi terveks. Kindlasti peate kontrollil käima esimesed 5 aastat. Dr Kadastik