Menstruaaltsükli probleemid 19.12.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Olen 25 aastane naine. Tsükkel on olnud korras, kuigi päevad on alati olnud väga valude rohked. Lisaks kaasnevad päevadele üsna tihti tugevad peavalud. 10 kuud tagasi hakkasin kasutama rasestumise ärahoidmiseks Logesti tablette. Kolmanda lehe ajal kolmandal nädalal hakkas vereeritus (ühtegi tabletti ei olnud ära ununenud), mis kestis kuu aega. Siis käisin naistearsti juures, kes saatis mu ultrahelisse. Sealt öeldi, et kõik on korras ja arst arvas, et lihtsalt tsükli häire. Vahepeal oli kõik normaalne. Nüüd kümnenda lehe puhul ununes üheksas tablett (teise nädala algus) võtmata ja võtsin selle järgmise päeva lõuna paiku (siiski hilinesin rohkem kui 12 tundi). Selle lehe (kokku 10 lehe) kolmanda nädala viimasel päeval hakkas tupest erituma pruuni eritist. Algul oli nagu rohkem punakaspruun, kuid muutus siis hallikaspruuniks. Samuti läks tupp väga valusaks ja kipitas nagu kergelt (isegi veega pestes oli väga valus). Jätkasin sellest pruunist eritisest hoolimata neli päeva tablettide võtmist, kuid siis tabletilehe neljandal nädala poole pealt enam tablette ei võtnud. Seepeale hakkas (üle)järgmisel päeval (järgmisel päeval väga nõrgalt) vereeritus. See oli väga vererohke ja kaasnesid äärmiselt tugevad valud (nii kõhu- kui ka peavalud). Kõhuvalude leevendamiseks võtsin ibuprofeiini (peavalu korral ei mõju absoluutselt mitte) ja peavalu leevendamiseks kasutasin vees lahustuvat kihisevat aspiriini (upsariini). Olen üldiselt hoidunud (ja ka seekord) kahe erineva ravimi samaaegset manustamist, seega siis korraga kahte rohtu ei võtnud, vaid valisin, et kumb valu on tugevam ja selle vastu võtsin siis valuvaigistit. Teist valu aga kannatasin. Kuna olen kuulnud, et aspiriin pidi verd vedeldama, siis eriti palju ei julgenud seda manustada, hoolimata tugevatest peavaludest. Ühesõnaga nüüdseks on peavalud ja väga suur vereeritus (koos vereklompidega) kestnud üle nädala ja ei ole mingit märki, et erituva vere hulk hakkaks vähenema. Tablettide võtmisel pidasin pausi ja nüüd olen kolm õhtut juba tablette võtnud.
Lõpuks siis mu küsimused:
Kas selline pruun eritis tulenes ühe (üheksanda) tableti ununemisest?
Kas seepeale selline suur verejooks koos vereklompidega (pole veel kunagi nii vererohket tsüklit olnud) on normaalne ja tuleneb ehk ka sellest ühest ununenud tabletist? (Kuid samas esimene kord ei ununenud tablett võtmata.)
Kas ma peaksin jätkama tablettide võtmist hoolimata verejooksust?
Kas on võimalik kuidagi peavalusid leevendada (upsarin mõjub harva, kuid katsetamiste järgi ainukesena vähemalt harvagi - olen proovinud ibuprofeiini, ibumaxi, tempalgiini, analgiini).
Arstile panin ka aja igaks juhuks kinni, kuid aja sain alles jaanuarisse.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Logest kuulub madaladoosiliste pillide hulka. Kui jätta 1 tablett võtmata, tekib järgnevate päevade jooksul vähene vereeritus, mis võib kesta päevi või isegi nädalaid. Kuna te viimasel pillide nädalala katkestasite pillide võtmise, siis tekkiski seetõttu vereeritus. Tegite õigesti, et jätkasite pillide võtmist skeemi järgi. Veritsus peaks nüüd pillidega jätkates lõppema. Juhul, kui vereeritus on muutusteta, tuleb 1 tableti asemel võtta 2-3 tabletti päevas nii kaua kuni veritsus lõpeb ja siis edasi 1 tablett päevas nii pikalt, et kokku saaks pille võetud 21 päeva. Seejärel teha jällegi 7-päevane paus. Ja siis juba võtta pille skeemi järgi edasi. Kirjast selgub, et "päevade" ajal häirivad teid pea-ja kõhuvalu. Pillide toimel tavaliselt nii menstruatsioonide eelsed kui -aegsed valud kaovad. Kui Logesti võtmise ajal pole probleem lahenenud, võiks kaaluda pillide vahetamist. Kui aga pillide võtmise aja jooksul on peavalud hoopiski suureneud, tuleb pillide võtmine lõpetada ja leida mõni teine sobiv kontratseptsiooni meetod.