fibroadenoom? 13.12.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minul on selline mure, nimelt avastasin mingi tükki endal rinnast, käisin enne Onkoloogia haiglasse pöördumist kahe erineva mammoloogi juures. Esimene asi kui ma kabinetti sisse astusin oli:"Kui vana te olete?" Olen 19 aastane. Siis vaadati ja katsuti ja öeldi, et fibroadenoomiga tegu. Ja nii oli mõlema arsti juures. Hiiule minnes kordus sama asi. Minus isiklikult tekitas selline käitumine vastumeelt...umbes a´la selline suhtumine, et kui nii noor siis järelikult ei saagi midagi viga olla.
Ma ei taha seada ühegi arsti kompetentsust küsimärgi alla, aga...
Määrati siis mulle operatsiooni aeg, enne seda käsin veel ultrahelis, kus mulle järjekordselt mitte midagi ei öeldud..nagu sõna otseses mõttes mitte midagi ei räägitud. Jõudis kätte opi päev, läksin lauale, lõigati välja, arst käis mind pärast oppi vaatamas ja ütles, et järgmine päev saan välja ja 10 päeva pärast lähen tema juurde kontrolli. Läksingi siis, vaatas armi üle ja saatis koju.
Kas ma võin siis nüüd 100% olla kindel, et tegemist oli healoomulise kasvajaga?
Haiglas olles olin ühes palatis endast mõned aastad vanema naisega, kellele oli tehtud mammograafia ja biopsia. Minule neid ei tehtud, kuid omavahel rääkides oli meil kõik sama moodi. Lihtsalt tema minust 8 aastat vanem.
Ma tean, et tundun paranoiline, lihtsalt ma olen mures.
Enne oppi küsis arst minult kas kellelgi minu peres on kasvajat olnud..vastasin, et ei ole. Tegelikult minu emal avastati alles hiljaaegu rinnavähk, aga ma ei suutnud sundida ennast seda välja ütlema, kuna see on väga valus teema minu jaoks. Nüüd tagantjärgi saan aru, et tegemist oli väga lolli teoga, aga mis teha.
See miks ma nii närviline selles küsimuses olen on tingitud sellest, et absoluutselt kõik arstid suhtusid minusse, et nii noor jne. Isegi Onkoloogia haiglas küsiti minult sisse minnes, et :"Ja kuhu teie nüüd enda arust lähete?"
Selline suhtumine on minu arvates nagu liig.
Pöördun teie poole kuna, lugesin siit portaalist, et vastate: Vähi varajane avastamine, prekantseroosid - vähieelsed seisundid, riskid -teemadel!
Tahaks lihtsalt Teie arvamust teada. Arsti juurest tulles ei olnud küll mingit kergendatud tunnet, et ohh..järelikult on kõik ok..ikka jäi midagi hinge piinama, arst ei maininud ju sõnagi sellest, et kõik oli ok...või healoomuline vms.
Juba ette tänades:
Mures 19 a neiu

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud 19-aastane Neiu!
Teie mure on mõistetav. Teil on õigus, oleksite pidanud oma muret seoses ema haigusega ja oma hirmudega arstidele välljendama sõnades.
Ka minul tekib rida küsimusi. Selleks, et Teile õigesti vastata, on vajalik:
1) operatsiooni väljavõtte dokument haiglast (diagnoos, operatsiooni näidustus, operatsiooni ulatus jm.)
2) patoloogilis-histoloogilise uuringu (koeuuringu ehk eemaldatud koe lõigete uuringute) vastus
3) täpsustatud diagnoos, soovitused edaspidiseks
Mammograafiat reeglina sünnitamata naistele ei tehta.
Histoloogiline uuring eemldatud koest on täpsem kui biopsia uuring. Vähihaigusi esineb harva ka noortel. Minu vastuvõtul oli selle aasta algul 28-aastane sünnitamata naine, kellel kinnitus rinnavähi diagnoos.
Palun muretsega enda kätte eelpool nimetetud dokumendid, tehke oma perearstile ja minule koopiad, ning tulge vastuvõtule. Siis saan Teile täpselt selgitada Teie haiguse olemust.
Kindlasti läheb Teil kergemaks, kui saate teada faktid oma haigusest, uuringu tulemustest ja soovitustest edaspidiseks.
Julgen arvata, et tegemist ei olnud rinnavähiga, siis on lisaks teised ravitaktikad ning vähi diagnoosiga patsiendid jäävad jälgimisele onkoloogi juurde.
G.Litter
www.naistearst.ee