Kiskumistunne alakõhus 11.11.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 27, lapsi on 2. Viimane sünnitus 14 kuud tagasi. Peale sünnitust kasutasin Micro 30 tablette. Loobusin neist 3 kuud tagasi.Nüüd kasutame kondoomi. 1. menstruatsioon tuli siis kui laps sai 1-aastaseks.Olnud kokku 2 korda. See siis eellugu. Nüüd probleemist.
Viimased 3 nädalat olen vasakul alakõhus (päris all-kubemes) tundnud kiskumis- ja tirimistunnet. Seda enamjaolt istudes ja teatud asendis. Liikudes ei pane tähele. Aegajalt läheb see tunne ka üle reie siseküljele-nagu keegi tiriks midagi.
Arsti juures käisin just menstruatsiooni lõpus. Tema vaatas ja katsus ja ütles, et pole midagi tunda. Et ootame ja vaatame, mis edasi saab (lähen arstile tagasi 2 ndl pärast). Nüüd saan aru, et see tunne tsüklist ei sõltu st kestab edasi ka peale päevi. Viimane UH tehti mul juunis, siis midagi muud ei leitud, vaid mikrotsüstilised munasarjad. Seekord arst UH-d ei määranud.
Voolust ja muid kaebusi pole. Suguhaigusi pole põdenud ja usun, et pole ka seekord (arst võttis igaksjuhuks klamüüdia analüüsi). Partner on kindel.
Millega võib tegu olla? Kas võib olla tekkinud nt tsüst, mida arst katsudes ei tundnud? Või mis veel?
Suured tänud kui leiate aega vastamiseks.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Teil on diagnoositud mikrotsüstilised munasarjad. Reeglina on see probleem seotud hormonaalsete muutustega. On tore, et Teil on olnud 2 sünnitust.
Ultraheliuuringul on võimalik välistada munasarja tsüstide ja tsüstoomide-kasvajate olemasolu.
Tundub, et tegemist ei ole siiski günekoloogilise probleemiga.
Kirurg peaks välistama vasakpoolse kubeme songa, mis naistel võib esineda peale sünnitust ning mis asendi muutmisel muudab kaebusi.
Kirjutate, et tunnete ebamugavust istudes ja teatud asendis, liikudes ei pane tähele. Lihtsaim ravi on liikumine.
Soovitused:
-märkige menstruatsioonide 1. päevad ja lugege m.tsüklite pikkused
-valige koos naistearstiga Teile sobiv rasedusest hoidumise meetod
-kaebuste süvenendes pöörduge perearstile neerude probleemi (neeruliiv? neerukivid? soolad uriinis?) välistamiseks ja vajadusel saatekirja vormistamiseks kirurgile
-liikuge piisavalt, võimelge naisvõimlemisrühmas, hea on vesivõimlemine
-suhelge oma tuttavate, sugulaste- ja pereliikmetega, ärge olge oma laste ja murega üksi.
G.Litter
www.naistearst.ee