menses+liigne kehakaal 23.09.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.Küsiksin kahel teemal:
1.Kas olen ilmaasjata mures?Nimelt tütar 15aastane ja alles 1,5-2kuud tagasi saabus esim.menses.Rohkem pole olnud.NB,ta ise küsis kas see normaalne,oskasin vaid öelda ,et eks vast jah kuna alguse asi...vahekorras ta pole olnud ja üldse tänapäeval 12,13a.juba "päevad".Suvel juba ise mõtlesin,et peaks arstile temaga minema,aga siis saabusid õnneks tal "päevad". Mis teha?Kas peaks arstile minema?See ju sellises vanuses delikaatne värk.Üldiselt on ta tubli tüdruk,käib võimlemas(mitte võistlussport),õpib hästi.
2.Teine tütreke 1,1 aastane.Mure minu kaalu pärast.Olen 78kg.Jah ülekaalus,mis viimase rasedusega tuli pole maha läinud.(olin 60kg ringis)Pikkust 164cm,vanus 37a.Olen mõelnud kaalujälgimist ,aga ....olen kodune ja kohe ei tea mis teha,kuskilt peaks ikka alustama,aga kust ja kuidas????

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Tütre pärast ärge muretsege,esimene menstruatsioon sõltub väga paljudest teguritest (kehakaal,füüsiline koormus,pärilikkus jne).Arstile ei pea kindlasti minema.
Teie enda ainevahetus on ilmselt peale sünnitust muutunud aeglasemaks.Selle kontrollimiseks võiksite pöörduda endokrinoloogi vastuvõtule ja kindlasti leiab ta Teile sobiva dieedi ja ravimi.
Edu soovides!
Maie Väli