elu endometrioosiga 26.08.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! 2002a. veebruaris avastati mul laparoskoopia käigus esimese astme
endometrioos.Mingisugust ravi ma peale seda ei saanud,ainult soovitati võtta
rasestumis vastaseid pille.See pidi ära hoidma haiguse ägenemist ja vähendama valu .Paremaks pole midagi läinud ainult hullemaks!Kolm viimast kuud valutab alakõht peaaegu iga päev eriti õhtuti ja öösel,kas tegu võib olla
haiguse ägenemisega või on tekkinud mingi põletik? Abikaasaga meil regulaarne suguelu puudub sest selle juures on see ju võimatu,oma arsti juurde saan alles septembris minna.Ja ausalt öeldes kui seal käin ei saa ma sugugi targemaks igakord räägib ühte ja sama ning vaatab et must ruttu lahti saab.Mees tahab veel ühte last saada,aga mina ei taha selllele mõeldagi. Viimase raseduse aeg võtsin juurde 25 kilo ja istusin 2korda haiglas alakõhu valudega.Esimesel korral arvati, et on tegu neerupõletikuga kuid proovid olid korras.Teisel korral arvati,et rasedus tahab katkeda.Ja nüüd ma siis tunnengi hirmu sellle kõige ees,ei tea mida teha!?Kas ma pean uuesti laparoskoopiasse minema kui on haigus ägenenud ja mida kujutab endast ovulatsiooni timulatsioon?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Tõenäoliselt tehti Teile juba laparoskoopilise operatsiooni ajal endometrioosikollete eemaldamine ja praegune ravi rasestumisvastaste pillidega on selleks,et leevendada valulikku menstruatsiooni ja parandada rasestumisvõimalust.Kuna Teil on valu iga päev,soovitaksin Teil kasutada prostaglandiinide sünteesi inhibiitoreid (ibumax,ketoprofen,diklak,voltaren,profenid ).Hästi mõjub ka kaheaastane kuningakepiõli.Ovulatsiooni stimulatsioon on mitteovulatoorse m.tsükli korral ovulatsiooni medikamentoosne esilekutsumine.Meil kasutatakse selleks Serophenet. Edu soovides,Maie Väli