vähi varajane avastamine 28.07.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Rinnas asuva tsüsti punktsiooni materjali uuriti tsütoloogiliselt ja leiti mittediferentseerunud rakke. On see kindel pahaloomulise kasvaja tunnus ja kui, siis mis staadium? Onkokirurg kinnitab endiselt, et midagi halba pole. Op on kahe nädala pärast, kas peaks võimaluse korral kiirustama? Palun ausat vastust ja mittte rahustavat mikstuuri.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Te seate mind olukorra ette, kus puuduvad vähimadki faktid, soovides konkreetset vastust.
Oluline on:
-Teie vanus
-onkotsütoloogilise vastuse täpne kirjeldus (endale paluge koopia kätte)
-Teie kaebused, miks sattusite uuringule, miks oli vajalik punktsioon
Mõistan Teie muret, kuid samalaadse küsimuse oleksite pidanud esitama oma raviarstile, kes valdab kogu informatsiooni Teie kohta. Kaasajal ei varjata haige eest midagi, nagu nõukogude ajal. Teil on õigus kõike enda tervisesse puutuvat teada.
Operatsioonidel on alati kindel näidustus. Kas oli analüüsis veel midagi (atüüpilisi rakke?) või oli tsüsti sisu veresegune või on vajalik täpsustamine.
Onkokirurg soovis kindlasti rõhutada, et lõplik diagnoos selgub peale opereeritud kudede uuringut patohistoloogiliselt ning mõlemis suunas võib otsus kalduda.
Ma ei tea, kes Teid opereerib, kuid mõned onkoloogid on meile kursustel loengutes maininud, et kaasajal kõiki healoomulisi kasvajaid ei ole vajalik radikaalselt opereerida.
Mul on kahju, et ma ei saa Teid aidata. Soovitan ikka raviarstilt kõike küsida. Ka võib Teid aidata Teie perearst, kes peaks valdama kogu informatsiooni Teie tervise kohta.
G.Litter
www.naistearst.ee