tupeseenest põhjustatud põletik 21.07.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Külastan naistearsti regulaarselt iga poole aasta järel (kuna mul on emakakaela haavand, mida tuleb kontrollida ning millega mul seni probleeme pole olnud). Probleem on hoopis selles , et iga kord on mul diagnoositud tupeseenest põhjustatud põletik ning olen alati saanud raviks küünlaid. Viimati külastasin oma naistearsti 7.juunil ning ka seekord oli põletik. Arst kirjutas mulle küünlad ja kreemi. Pärast ravi lõpetamist oli mul viisiit eriarsti juurde, et kontrollida mu emakakaela haavandit, millega oli kõik korras. Eriarst aga ütles, et mul on tupes tugev põletik. Järelikult ei ravinud küünlad ja kreem mul põletiku välja. Võtsin uuesti numbri enda naistearsti juurde, et põhjalikumat ravi saada. Kuid arsti vastuvõtt on alles 16.augustil.

Minu esimene küsimus olekski, et kas see põletik, mis mul on nüüd olnud juba mitu kuud, võib selle aja jooksul kui arsti vastuvõttu ootan, mu tervisele ohtlikuks muutuda ning, kas see pidev põletik võib ka mõjutada hilisemat laste saamist?

Teine küsimus oleks partneri osas. Kuna see tupeseen on mul kibe korduma, siis tuleks ka partnerit ravida (kuigi tal kaebusi ei ole). Kas partner peab selleks ise arsti juurde minema või saab ka minu naistearst talle mingi ravi määrata? Ning kas põletiku ajal on üldse soovitav vahekorras olla?

Ning kolmas küsimus oleks tupeseene vältimise osas. Tean, et tupeseene tekkimisel on mitmeid põhjuseid. Kahtlustan, et tupeseen on mul tingitud liigsest hügieenist (kuid võib olla ka mõni muu põhjus). Pesemata ennast ka ei tahaks jätta. Kuidas oleks kõige parem edaspidi seent vältida? Olen kuulnud, et kui seen juba kordub, siis jääbki korduma. Ning mida arvata sellest, et soovitatakse panna tuppe biojogurtiga tampoon?

Ette tänades,
K. (21.a.)

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Kandidoos e. tupe seenpõletik on väga sage tänapäeva naiste mure. Põhjuseid võib olla palju ja erinevaid. Kõige sagedamini tekib seenpõletik peale antibiootikumidega ravikuuri ja peale mingit haigust, kui organism on nõrgestatud. Samuti on tupeseent sagedamini naistel, kes võtavad pille. Tampoonide kasutamine , pidev pesukaitsete kasutamine , sünteetiline pesu jm. soodustavad samuti probleemi kordumist. Probleemi sagedasel kordumisel tuleb kontrollida ka veresuhkru taset.
Kui kandidoos hakkab korduma, tuleb kindlasti teha ravi koos partneriga, selleks on seenevastased kapslid( 1 kapsel sisse võtta). Kui Teil on äge tupe seenpõletik, olge sellel ajal vahekorras kondoomiga. Samuti kasutage kondoomi selle ajal, kui teete seenevastast ravi .
Kroonilise korduma kippuva seenpõletiku ravi seenevastaste kapslitega tuleb vajadusel teha mitme kuu jooksul.
Tupe seenpõletik on ebameeldiv, põhjustades enamasti tugevat sügelust. Kui ravi mitte teha, kaovad häirivad kaebused iseenesest päevade jooksul, sest tupp ise reguleerib oma keskkonda. Jogurtiga tupekuulide kasutamisel parandatakse tupe mikrofloorat ja paraneb tupe enda puhastusvõime, samuti võiks kasutada sellel eesmärgil Fegigeeli, mida saab apteegist ilma retseptita.
Soovitan pesemisvahendina kasutada ainult spetsiaalset intiimpesu-geeli.
Mis puudutab edaspidi laste saamist, siis kandidoos ei ole kindlasti lastetuse põhjustaja.