dysplasia 20.07.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen saanud Pap-testi vastuseks III. Kolposkoopia on küll leidnud düsplaasia tunnuseid, kuid selle astet määrata polnud võimalik matejali vähesuse tõttu. Soovitav oli korduvuuring. Kas selle korduvuuringul on mõtet? Või ongi tulemused ette teada? Kas antud situatsioonis on muid ravi/uurimise võimalusi kui konisatsioon? hetkel on pakutud ainult seda.
Väga muretsev patsient

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Väga Muretsev Patsient!
Kahjuks Te ei kirjuta oma vanust ja sünnitusi, kui neid on olnud.
PAP III vajab kindlasti lisauuringuid, täpset diagnoosi ja tegutsemist lähtuvalt õigest diagnoosist.
Kolposkoopia on emakakaela uuring suurendusega ehk mikroskoobiga. Kas peate silmas samal ajal teostatud biopsiat ehk proovitüki võtmist? Kas biopsia materjali oli vähe?
Korduvuuring on kindlasti vajalik, sest arst-tsütoloog ja arst-histoloog, kes hindab Teie rakke klaasil või koeproovi (proovitükki- biopioptaati) Teie emakakaela haiguslikke muutusi ei näe, on vajalik täielik kindlustunne ja õige hinnang, sellest sõltub operatsiooni-konisatsiooni ulatus. Oluline on veel vanus ja sünnituste arv.
Selgitused:
-PAP III on rakkude uuring 1. emaka kaela kanalist ja 2. emaka kaelalt
-kolposkoopia on täpsustav emaka kaela seisundi uuring 40-kordse suurendusega
-biopsia ehk proovitüki võtmine annab võimaluse teostada koeuuring ning hinnata haiguskolde sügavust
-anamneesist (sünnitustest, rasedustest) ja uuringutest lähtuvalt otsustab opereeriv arst konisatsiooni ulatuse
-kui tsütoloogia analüüs näitab ka põletikku, on võimalik emakakaela põletikku ravida tupekuulikestega.
Oluline oleks ka papilloomiviiruste DNA analüüs onkoviirusetele, isegi siis, kui tuleb ise tasuda 272.-.
Mure Teid ei aita. Nõustuge vajalike uuringutega, paluge analüüside koopiad oma kätte, et alati oleks võimalik teisene nõustamine.
Konisatsiooniga eemaldatakse haiguslik ja muutunud kude, et vältida pahaloomulisuse teket.
Kui olete hädas ja vajate selgitust ning teisest nõustamist, võite tulla koos (patoloogiliste) analüüside koopiatega vastuvõtule.
G.Litter
www.naistearst.ee