soov rasestuda 23.08.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 32.a. , 1 laps praegu 4 aastane. Juba esimese lapse saamisega oli probleeme - "üritasime" 2 aastat ja siis läksin günekoloogi juurde, kus tehti mitmesuguseid uuringuid. Lõpptulemusena avastati vasakpoolse munajuha "ummistus", mis välja raviti nn. läbipuhumisega. Pärast ravi lõppemist jäin kuue kuu pärast rasedaks ja õigeaegselt sündis igati terve poisslaps. Aasta pärast sünnitust paigaldati spiraal, mille lasin eemaldada taas aasta pärast kuna tekkis soov saada veel teist last. Pärast seda ei ole mingeid rasedusvastaseid vahendeid kasutanud, kuid rasestuda pole senini õnnestunud. Umbes aasta tagasi läksin naistearsti juurde, kus tehti mitmesuguseid analüüse, kõik oli nagu korras. Hormoonidide tase oli normi piires, kuid omavaheline suhe paigast ära, mistõttu määrati hormoonravi kolmeks kuuks.

Kuna pärast viimast visiiti naistearsti juurde muutus elu (nii töine kui ka kodune)kuidagi väga kiireks, siis jäid edasised uuringud unarusse.

Küsimus ongi tegelikult selline, kas närviline ja pinge rohke nii mehel kui naisel võib põhjustada mitterasestumist. Ja teine küsimus - kas munajuhade "ummistus" võib jälle tekkida ning mis on üldse selle tekkimise põhjuseks. (mul pole kunagi olnud põletikke, samuti pole teinud ühtegi aborti)

Ette tänades,

K.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Lastetust tuleb käsitleda kui paari ühist probleemi.Umbes kolmandik lastetuse põhjustest on tingitud naisest,teine kolmandik mehest ja viimane kolmandik mõlemast.Seega arvan,et peaksite mõlemad abikaasaga uuringud tegema.Tartus tegeleb meeste probleemidega androloog dr. Punab,kes võtab vastu Tähe Erakliinikus ja ka Maarjamõisa Polikliinikus. Teie puhul võiks kõne alla tulla munaraku anomaalia,viljastumishäire,munajuha talitlushäire või implantatsioonihäire. Psüühilised faktorid pöhjustavad lastetust normaalse mehe ja naise vaheliste suhtlemisraskuste ,ejakulatsiooni ärajäämise ja impotentsi kaudu.