küsimus uuringu kohta 22.03.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kuidas tehakse ultraheli naistehaiguste uuringuks? Nimetati, et ei tohi süüa, juua ja süstiga veeni uinutatakse. Kas nii? Kui aga on kõrge vererõhk ja hommikuti peab tabletti tarvitama?Jakui kaua protseduur kestab? Kuidas parast olla on ja kas autoga sõita võib? Ette tänades!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Kardan, et olete oma uuringust valesti aru saanud. Ultraheli uuringuks ei ole kindlasti vajalik teha veenisisest narkoosi. Ultraheli uuringut saab teha kahel viisil. Sagedamini uuritakse günekoloogilisi haigeid tupe kaudu (vaginaalse) ultraheli anduriga. Harvem, kui patsient ei ole elanud suguelu või kui väikeses vaagnas olev moodustis on suur siis ka kõhu pealt vaadates vastava anduriga. Kumbki protseduur ei ole valus ja ei vaja narkoosi. Küll võib vastupidi kõhu pealt ultraheliga vaadates olla vajalik, et põis oleks täis (st , et enne oleks joodud).
Kui Teil on plaanis narkoosis uuring, siis tavapäraselt tuleb ikkagi võtta vajalikke ravimeid, kuid võtke tablett võimalikult vara ja ainult ühe lonksu veega. Rohkem ei tohi midagi süüa , juua, samuti ei tohiks närida nätsu, ega suitsetada. Informeerige kindlasti ka narkoosi andvat arsti, mis kell võtsite hommikul vererõhku alandavat tabletti ja millist (soovitav oleks võtta ravim kaasa). Peale narkoosi ei tohi juhtida autot (olenevalt narkoosi pikkusest isegi kuni 24 tundi). Lühinarkoosi järgselt tunnevad patsiendid ennast tavapäraselt hästi, nagu oleks sügavalt maganud ( mõnikord võib jääda vähene unisus, harvem iiveldus, oksendamine).
Täpsustage palun oma raviarsti käest, millist protseduuri ja milleks Teile tehakse.
Tervitades Aire Sekavin