kas operatsioonita ei saa... 19.03.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen 48 abielus. Mens regulaarne aga luhemat aega kui varem. Esineb raskustunne alakohus seksuaalakti ajal, nagu miski segab. Eile sain vastuse vaikelinna arstilt, et peab loikama, et on kasvaja(nii suur nagu umbes 3 kuune rasedus!), et peab ultrahelisse ja seejarel haiglasse opile minema.
Kas on voimalik ka mingit ravi , siiani pole mingisugust saanud. Ette tanades!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Kahjuks on informatsiooni väga vähe, et anda Teile ammendavat vastust.
Kui on tegemist emaka lihase healoomulise kasvajaga (müoom), siis ravi taktika sõltub kus müoomisõlm paikneb, kui suur see on , kas on üks või mitu sõlme. Väikesi müoomisõlm ei pea opereerima, kui ei esine kaebusi (verejooksu, valusid, survetunnet naaberorganitele). Kui esinevad aga kaebused on soovitav opereerida. Samuti soovitatakse opereerida üle 4-5 cm suurusi müoomisõlmi. Operatsiooni meetodi saab otsustada aga peale ultraheli leidu. Võimalik on emaka eemaldamise operatsioon nii laparoskoopiliselt (nn 3 auguga) kui kõhule tehtud haava kaudu. Kui sõlmi on vähe ja kui naine soovib, on võimalik eemaldada ainult müoomisõlmed, nii, et emakas jääb alles (võimalik samuti nii laparoskoopiliselt kui kõhu kaudu lõikusega). Sellisel juhul on siiski võimalik, et kunagi kasvavad uued sõlmed (eriti kui müoomisõlmi on mitu). Emaka lihases paikneva sõlme korral on võimalik teostada ka emaka arterite embolisatsioon. Sellisel juhul süstitakse emaka arterisse vastava kanüüli kaudu (kanüül viiakse sisse reiearterist) ainet, mis sulgeb arteri ja sellisel juhul müoomisõlme verevarustus saab häiritud, ning toimub müoomisõlme taandareng. Mõningatel juhtudel on võimalik , et abi on ravimitest, mis pärsivad menstruatsiooni. Tekitatakse nagu kunstlik menopaus, selle mõjul müoomisõlmed taandarenevad ( ära ei pruugi kaduda) ja kaebused seetõttu vähenevad. Ravim on kallis ja tulemus ei pruugi alati patsienti rahuldada (ravikuuri maksumus tuleb kuni 12000 krooni).
Soovitan siiski käia ära ultraheli uuringul ja peale seda koos raviarstiga otsustada, millist meetodit kasutada. Tavapäraselt aga tekkinud sõlmed ise ära ei kao. Teil on alati õigus konsulteerida ka teiste naistearstidega (näit. soovi korral Tartu Naistekliinikus), soovitavalt paluge aga kaasa ultraheli uuringust koopia.
Edu Teile soovides Aire Sekavin