tahaks lisada midagi kysimusele koodiga 22102 23.02.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

mul on samuti valud alakohus. Nd on erinevad:monikord pikemad, monikord ainult hetkelised valusoostud. Olen aru saanud-lugedes teiste kysimuste vastuseid, mis ma lopuks yles leidsin-,et valu ei peaks tavalise haavandiga kaasnema. Olen podenud korduvalt herpest ja seenhaigusi, kuid mu emal oli emakakaelavahk, samuti tadil(uldse on v2hk v2ga levinud haigus meie suguvosas, vanaemal rinna-,vanaisal kopsuvahk jne), kas see suurendab vaga palju ka minu voimalust v2hk saada?
veel kord tanades Helena 17

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Helena.
Emakakaela vähil on leitud seos HPV viirusega . Kui Teil ei esine HPV viiruse onkogeenseid tüvesid, siis tõenäosus haigestuda emakakaela vähki on väga -väga väike. Oluline on Teie jaoks kaitsta ennast soovimatute raseduste ja sugulisel teel levivate haiguste eest , toituda tervislikult ja mitte suitsetada. Kõik eelpool nimetatud põhjused võivad soodustada soodsatel tingimustel (HPV kõrge riskiga tüve esinemisel) emakakaelal rakuliste muutuste kiiremat teket. Kord aastas tuleks kindlasti külastada naistearsti ja teha ka emakakaelalt analüüsid. On kirjeldatud ka emakakaela vähi esinemist lähisugulastel, seda on seostatud organismi geneetilise omapäraga, immuunsüsteemiga. Eelkõige on aga emakakaela vähi riskifaktoriks HPV olemasolu.
Tervitades Aire Sekavin