Kipitav valu peale vahekorda 13.07.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kunagi ma lugesin artiklit veebist, kus oli seletatud, miks tekib peale vahekorda valu. Ma ei suuda seda artiklit enam üles leida, aga seal oli kirjas umbes nii, et kui valu on tupe sissekäigu juures ja selle ümber, siis pole naine piisavalt märg olnud jne olenevalt sellest, kus valu asub ja millal ta tekib. Minu probleem on järgmine: peale vahekorda (kui on eriti pikk vahekord, siis ka vahekorra lõpus) tekib mul tuppe kipitav valu, mis möödub ca poole tunni kuni tunni pärast. Kui on lühike vahekord, siis mõnikord ei tulegi valu. Valu asetseb kuskil sügavamal seespool, tupeseinte peal, kui tupelihaseid pingutada, siis tunneb valu rohkem. Märjaksminemiseprobleemi pole, haigusi ei tea endal olema (voolus on normaalne ja mingeid muid kaebusi pole). Millest see võib olla tingitud? Söön Harmonet tablette, muid ravimeid ei kasuta.

Ette tänades

naine, 23

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Pöörduge siiski naistearsti poole, et teha läbivaatlus. Võimalik, et valulikkus on tingitud limaskesta hõõrdumisest (mida pikemaajalisem vahekord, seda tõenäolisem, et on tupe valulikkus). Pillide kasutajatel võib olla tupe limaskest veidi kuivem, õrnem. Samas ka tupe põletikud, näiteks seenpõletik, muudavad limaskesta õrnaks