Testide järgne voolus 29.01.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lp Dr Aire Sekavin,

Mul on järgmine probleem: käisin günekoloogi juures ülevaatusel, kuna olen välismaal, siis on ka väikene keeleprobleem. Arst tegi "smear" testi ja siis ka PAP testid, kuna avastas midagi ebaloomulikku emakakaelal (niimoodi ma sain vähemalt aru). Proove võttis ta kõrvetades, mida ma ei ole varem kunagi kogenud. Nüüd on mul juba kolmandat päeva rohke vesine pruunikas voolus. Kas te oskate öelda on see normaalne nähtus ja kui kaua? Ja kas PAP teste võetakse alati kõrvetades ja kohaliku tuimestusega, või oli see veel mingi muu protseduur?
Ette tänades,
Angela

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Angela.
PAP testi võetakse emakakaelalt spaatliga ja kaelakanalist harjakesega, materjalist tehakse äigepreparaat. Arvatavalt on võetud kas 'kahtlasest' kohast biopsia (võetud proovitükk)ja seda kohta pärast koaguleeritud või on see ala välja lõigatud diatermolinguga. Selline kude paraneb kuni 4 nädalat. Sellel ajal võib esineda ka rohket vesist pruunikat voolust. Tavaliselt ei teha emakakaelal suuri protseduure ilma põletiku analüüse võtmata. Teie kirjast ei selgu, kas käisite eelnevalt andmas ka põletiku analüüse. Kui voolus muutub veriseks või lehkavaks või esinevad kõhuvalud, tuleks koheselt pöörduda uuesti arsti poole, et välistada põletik. Soovitan siiski leida võimaluse külastada uuesti oma raviarsti. Küsige julgelt ja korduvalt, et saaksite aru, milliseid analüüse , miks ja kuidas Teile tehti.
Tervitades Aire Sekavin