määriv pikk menstruatsioon 28.01.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lg dr Väli!
Olen 34 aastane ning viimasel paaril aastal on mu menstruatsioon muutunud tunduvalt pikemaks, kui varm oli umbes 5 päeva, siis nüüd ikka 9-10 päeva. Probleem on ka selles, et see algab vähese pruunikalt määriva eritisega, siis mõni päev pole justkui midagi ning seejärel on paar päeva väga rohkeverelised, kus juures veri on tume ja kohati tükkis. Kohati oleks ka just kui tegu pruunika valgukalgendiga. Pärast rohke verejooksuga päevi on taas paar-kolm päeva tumepruunikalt määrivat voolust.
Käisin novembris naistearstil ning tegin ka PAP testi, kõik näib korras olevat. Olen 8 aastat abielus olnud, varem kasutasin beebipille (triregol), kuid viimasel kahel aastal oleme abikaasaga otsustanud proovida ka lapsi saada. Seni pole see õnnestunud. Samas pole ma kuningi elus ka aborte pidanud tegama.
Kas minu menstruatsioontsükkel on ikka täiesti normaalne või on tegu juba teatud ealiste muutustega, kuigi mu günekoloog väidab, et kõik on korras? Ning kas minu eas, kui seni pole õnnestunus rasestuda, peaks juba pöörduma lastetusspetsialisti poole?

Ette tänades,
Ille

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,Ille! Minu arvates on vaja alustada uuringutega oma günekoloogi juures,et miks senini ei ole rasestunud.Ka abikaasa sperma uuring oleks vajalik.Soovitav oleks ka Teie hormoonide määramine vereseerumis m.tsükli 5.ja 18. päeval ning ultraheliuuring emaka ja munasarjade suuruse kohta.See menstruaalvere kirjeldus ei ole eriti informatiivne ja ei oma diagnostilist väärtust.Edu soovides,Maie Väli