naiste probleemid 27.01.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Küsin veel lisaks (küsimusele 19889): väitsite, et Merciloni õieti kasutades (nii teengi) olen igati kaitstud rasestumise vastu. Kuna mul juba 6 päeva on rinnad pakitsevad ja valulikud, üldine enesetunne halb, mõtlen teha siiski ka rasedustesti. Kas rasedustest enne järgmist oodatavat menssu ja kõigest 10-12 päeva pärast võimalikku viljastumist annaks õige tulemuse? Või tuleks oodata järgmise mensu aeg ära? Kas võib olla mingi psühholoogiline probleemi - suur kartus rasedaks jääda? Kust abi otsida?
Mis leevendaks rindade valulikkust? Kunagi kirjutas günekoloog mingeid tilku.
Ja veel üks mure: pool aastat tagasi ütles günekoloog mulle sõnad "kerge vähieelne seisund" muutuste tõttu emakakaelas. Need sõnad teevad väga murelikuks ja tahaks teha kõik võimaliku tõsise haiguse ära hoidmiseks? Kuidas toimida?
Ette tänades
Naine

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere! Usun, et probleem on tõesti rohkem psüholoogiline ja hirmust rasedaks jääda. Rasedustest näitab positiivsust kõige enne umbes 2-3 nädsalat rasedust . Kerge vähieelne seisund ei ole midagi erilist. Peate ennast lihtsalt kontrollima nagu arst teile ütleb. Oluline on tsütoloogia emakakkaelast. Sageli muutused regresseeruvad ise. Üksikutek juhtudel muutused süvenevad, siis peab ravima konisatsiooni teel. Kõik oleneb muidugi teie vanusest jne. DR Kadastik