mure valusate rindadega 25.01.04 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere dr Galina Litter!
Olen 31 aastane naine, lapsi pole. 3 aastat olen võtnud Logesti ja nüüd paar kuud Loette rasestumisvastaseid tablette. Mure on see, et rinnad on väga tundlikud ja valusad. Kestnud on see umbes pool aastat. Enne seda olid rinnad valusad enne menstruatsiooni, aga nüüd on vastupidi. Menstruatsioon on praktiliselt ainuke aeg, mil rinnad ei valuta. Günekoloog soovitas tablettide vahetust, aga ka see pole aidanud. Olen siit leheküljelt lugenud, et see võib olla põhjustatud hormoonidest jne, aga kuna olen väikestviisi hüpohondriku kalduvustega, siis kujutan endale igasuguseid jubedusi ette. Mul on tunne, et varsti muretsen ennast haigeks. Kas ainus võimalus veendumaks, et ma rinnavähki ei põe, on minna mammograafi? Või piisab sellest, et mul puuduvad muud antud haigusele omased sümptomid - katsudes midagi pole, rindade suuruses muudatusi pole, rinnanibudega on kõik ok. Kas on veel midagi mida peaks tähele panema? Tänan juba ette.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud 31.a. Naine!
See on tüüpiline hormoontablettide tarvitamise korral. 7-päevase pausi ajal ebamugavus kaob. Pillidel on ka vähene kurvameelsust ja vahel ka hirme põhjustav toime. Mammograafia on sünnitamata naistele vastunäidustatud (üldjuhul).
1. Kas tarvitate antibeebipille rasedusest hoidumiseks või raviks?
Parim lahendus on hormoontablettide ärajätmine ja konsulteerimine arstiga.
Rasedusest hoidumiseks on võimalik kasutada kondoomi, lokaaseid vahendeid.
Võimalik, et ka raseduvastastel plaastritel on leebem toime.
2. ~98% ulatuses võiks väita, et ei ole tegemist rinnavähiga, aga puuduvad uuringud ja faktid.
3. Minu arvamus on järgmine: peaksite pöörduma naistearstile günekoloogiliseks kontrolliks, onkouuringuks emaka kaelalt ja emaka kaela kanalist, põletiku uuringuteks klamüdioosile ja gonorröale, siis ultrahelikontroll väikevaagnast. Edasi rindade kontroll 7. või 8. tabletivabal päeval (enne uut tabletilehte) ja rindade ultraheli kontroll.
4. Mina soovitan sünnitamata naistel külastada naistearsti 2 korda aastas: Teid nõustatakse, uuritakse, vajadusel ravitakse. See on parim hüpohondria vastu ning ärevushäirete ja foobiate vastu, mis hiljem on kannatusi põhjustavad ja palju kallimad.
5. Ülikooli ajal ütles meie õppejõud: 1. laps tuleks sünnitada kuni 25 ja kõik soovitud lapsed kuni 35. eluaastani. Mõelge.
6. Soovitan Teile esimest sünnitust mitte lükata kaugesse tulevikku ja toita last rinnaga, ka see on rinnavähi ennetamine.
Vajate asjatundlikku nõustamist.