füsioloogiline eripära või väärareng? 12.03.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kui naisel on väiksed häbememokad tunduvalt suuremad kui suured (ehk siis suured ei kata ära), siis kas see on naise eripära või hälve? Kas on võimalik seda opereerida või tuleb terve elu elada sellisena?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Naise väliste suguelundite diferentseerumine algab üsasiseselt 12. rasedusnädalal.Genitaalkurrud arenevad vulvaks.Väikesed häbememokad arenevad urogenitaalkurdudest, urogenitaalsiinusest areneb tupeesik.Genitaalmõikad arenevad suurteks häbememokkadeks ja genitaalköber moodustab kliitori. Naise välised suguelundid säilitavad eri arengujärkudel androgeentundlikkuse nii,et võivad ka täiskasvanul naisel androgeenide toimel muutuda maskuliinses suunas. Seega arvan et tegemist on Teie eripäraga. Kui Teid või Teie partnerit häirib väikeste häbememokkade hüpertroofia,võib teha korrigeeriva operatsiooni.TÄHE ERAKLIINIKUS on seda võimalik teha.Orienteeruv maksumus 2500 EEK.