Vähieelne seisund 03.12.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Diagnoositi PAP III ja saadeti kolposkoopiasse. Seal arst ütles, et muutused on tõsised ja võttis veel proovid, mille vastus võtab 10 päeva aega. Kuna muutustega koht olevat mitte väga väike, siis ilmselt peab ette võtma eemaldamise. Lapsesaamisele, mis on antud juhul kõige olulisem, see ei pidavat mõjuma. Loodan, et arstid on otsekohesed ja ausad.
Küsiks, kuidas toimub selline "eemaldamine" ja kui suur on Teile teaolev protsent inimesi, kes sellega haigusest pääsevad. Ja kui paljudel on näiteks keelatud või loetud ebasoovitavaks lapsesaamine? Nii ligikaudugi?
Kui 3 aastat tagasi günekoloog millelegi sellisele ei vihjanud, kas võib arvata, et siis muutusi ei olnud. Kui ruttu taolised tõsised muutused tekivad?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Kahjuks ei selgu Teie vanus ja see, kas olete varem sünnitanud.
Kolposkoopial on tõenäoliselt võetud proovitükk ehk biopsia. Sellest vastusest sõltub edasine ravitaktika.
Reeglina teostatakse PAP III puhul ja HPV kõrge riski puhul konisatsioon. Emakakaelkast eemaldadakse kolmnurkne tükk edasise emakakaela vähiriski vähendamiseks.
Rasedus ja sünnitus on normaliseerunud analüüside korral lubatud.