Polütsüstiliste munasarjade ravi 23.11.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lp. Maie Väli!

Olen 27a naine ja mul diagnoositi polütsüstilised munasarjad. Minu puhul on see ilmselt tõesti kaasa sündinud, sest regulaarseid "päevi" pole mul iseenesest kunagi olnud. Võtsin 6 aastat antibeebipille ja kõik näis normaalne, aga arst mainis, et see ei lahenda probleemi, vaid varjab seda. (Pärsib ovulatsiooni?) Võib see nii olla?

Vereanalüüsid on näidanud hormoonide vähesust. Nüüd on mind viimase aasta jooksul ravitud Estrofemi ja seejärel Norcolutiga ja mul on tekkinud järgmised küsimused.

Kui kaua (mitu aastat) kulub keskmiselt hormonaalsüsteemi korda saamiseks ja kas on võimalik täielik tervenemine?

Miks soovitatakse selle tõve puhul sünnitada enne 30.eluaastat?
Kui kaua on normaalne proovida rasestuda loomulikul teel, ilma laparaskoopia vmt vahelesekkumiseta?

Lisaks on mul emakakaela haavand, mida kontrollitakse kord aastas. Kas haavand võib takistada normaalset rasedust ja sünnitust?

Oma tervise hoidmiseks katsun regulaarselt võimelda ja kehakaalul mitte liiga langeda lasta (olen 172 cm pikk ja kaalun 52 kg). Lisaks olen hakanud ärkamistemperatuuri mõõtma.

Teid südamest tänades, Kadri.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,Kadri! PCOSiga kaasnev viljatus on tingitud anovulatsioonist.Haiguse kergete vormide korral võib ovulatsiooni aeg ajalt esineda ka ilma ravita.Paks munasarjakapsel ei ole seega absoluutseks takistuseks ,aga mida nooremana rasestute,seda parem on prognoos rasestuda loomulikul teel.
Kombineeritud ravi,mida praegu saate,vähendab tõhusalt LH suurenenud eritumist,ning lisaks on östrogeenidel soodne,suguhormooni siduva globuliini hulka tõstev toime.Emakakaela haavand (kui see ikka on haavand),ei ole takistus rasestumiseks ja sünnituseks. Proovige kehakaalul enam mitte allapoole langetada. Edu soovides,Maie Väli