rind 20.11.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kas on normaalne, et rinnad enne "päevi" pakitsevad? Viimati üks rind (õige pisut suurem kui teine) päris valutas, nii et öösel ei saanud rinna peal magadagi. Arvasin, et on tegemist mingi põletikuga, ent see valulikkus möödus päevade lõppedes.
Sarnane lugu oli ka ca 1,5 aastat tagasi. Siis läksin naistearsti jutule. Ultraheli uuringud ei tuvastanud midagi; öeldi vaid, et "ealised iseärasused" (olen 37-aastane, vallaline) ja et - võibolla oli/on põletik. Kuid mida teha, et see põletik ei korduks?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Menstruatsioonieelsel perioodil esineb rindade pakitsust ja valulikkust.
Seda nimetatakse premenstruaalseks sündroomiks ja see on seotud tsükliliste hormonaalsete muutustega organismis. Rindade uuringut ei ole mõtet teha menstruatsiooni eelsel perioodil, rindu tuleb kontrollida(palpeerida) vahetult peale menstruatsiooni lõppu. Selliste menstruatsioonieelsete probleemida leevendamiseks sobivad pillid või progesteroon(kollaskeha-hormoon) preparaadid.
dr. Seemen