Kas vaginaalne kandioos või bakteriaalne vaginoos? 02.06.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere dr. Väli!

Olen varem ravinud seentest tekkivat sügelemist. Sellel korral on haigusnähud eelmistest erinevad. Sügelemine on väljakannatamatu, kuid sellele on veel lisandunud voolus, mis on pruunikat värvi, halvalõhnaline ja pigem vedelam. Eelnevatele küsimustele antud vastustest loen välja, et tegemist võib olla bakteriaalse vaginoosiga. Kas vooluse pruunikas värvus võib olla tingitud sellest, et mõne päeva kuni nädala pärast peaks algama menstruatsioon? Rasestumisvastaseid tablette ma ei tarvita ja antibiootikume ei ole võtnud rohkem kui aasta.

Kuna viibin praegu väljaspool Eestit, siis on arsti külastamine raskendatud. Ravimitest on kaasas ainult Pevaryl kreem. Olen seda kasutanud 3 päeva. Siis kui seda peale määrida, leevendab see sügelemist, kuid 5 tunni pärast on sügelemine jälle väljakannatamatu. Kas see ravim üldse sobib, kui tegemist on bakteriaalse vaginoosiga või muudab see olukorra hullemaks? Siiani on see ravim aidanud. Kas on võimalik veel midagi ette võtta ja kas apteegi käsimüügist on mõtet mingit ravimit või ravimi gruppi küsida.

Kas selliste eelpool kirjeldatud nähtudega (väljakannatamutu sügelemine, voolus jne) võib olla ka mõni muu (sugu)haigus?

Ette tänades: AR

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tegemist vöib olla ka kombineeritud patoloogiaga kandidoos ja bakteriaalne vaginoos. Kõige tavalisem kandidoosist tingitud tunnus on sügelemine,tupe limaskestade turse ning kipitus.Tüüpiline leid on teraline limaskestadele kleepunud valgevoolus.Sellega kaasnevad sageli valulikud limaskesta fissuurid ning mõnikord isegi leevendavad haavandid. Bakteriaalse vaginoosi all mõistetakse muutust tupe mikroflooras.Bakteriaalse vaginoosi tüüpiline kaebus on halvalõhnaline "fishy smell" ja normaalsest tugevam valgevoolus. Tupeeritis on hallikas,piimjalt homogeenne (mitte tükiline). On veel olemas kolmas võimalus, tsütolüütiline vaginoos,kus happeline voolus tupest põhjustab valu ja kipitust tupeesikus ning välisgenitaalidel. Tekitajaks on laktobatsillidest eriti rikas tupefloora,mille tõttu ph on väga madal. Tsütolüütilise vaginoosi puhul võib abi olla alkaliseerivatest tupeloputustest (50g söögisoodat ühe liitri sooja vee kohta).