Hormoonspiraal ja voolus 08.11.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Sooviksin saada rohkem teavet hormoonspiraali kohta. Ise kasutan hetkel tavalist spiraali. Olen 22aastane ja sünnitanud kaks last. Olen kuulnud mitmeid inimesi, kes on varem kasutanud tavalist spiraali, kuid on jäädud ikkagi rasedaks, päevad on väga vererohked, spiraal kasvab sisse või kaob ära- kas see kõik võib nii olla? (Kas Teie soovitaksite pigem hormoonspiraali?) Endal mul pole taolisi probleeme olnud. Küll aga on pidev mure voolusega. Olen lugenud, et ka spiraal võib voolust põhjustada. Nimelt olen pidanud alates 16 eluaastast (kui algas esimene menstruatsioon) absoluutselt iga päev kandma pesukaitset. Mul on olnud ka klamüüdia ja trihhomonoos, mis on välja ravitud, tihti bakteriaalset vaginoosi, mis on samuti ravi saanud. Tean, et teatud ajal peabki voolus olema rohkenenud, kuid nii vähene ei ole voolus kunagi selle 6 aasta jooksul olnud, et saaksin ilma pesukaitsmeta käia? Kui arst näeb (või proovid näitavad), et kõik on korras, siis loomulikult ravi ei määrata. Kuid kas see on normaalne, et ALATI on voolus (mõnikord vähem, mõnikord rohkem, kuid mitte kunagi nii, et saaksin pesukaitsest loobuda). Arva, et enamus naisi kasutab pesukaitset vaid hädajuhtudel, kuid mina alati. Olen ka lugenud , et pesukaitset kasutada tõesti ainult hädajuhul, sest voolus mis tuleb võib omakorda tekitada haigusi või põletike (üritan pesukaitset küll võimalikult tihti ja vastavalt vajadusele vahetada. Hiljuti imestas ka üks arst, et mul on niipalju tupe põletike olnud. Üritasin kirjutada võimalikult põhjalikult oma probleemist ning loodan, et ehk oskate vastata neile küsimustele (vooluse ja hormoonspiraali kohta).
Teid ette tänades.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud küsija!
Olete 22.a., Teil on hulgikaebused ja palju arusaamatusi.
Teil on olnud mitmeid suguhaigusi ja sugulisel teel levivaid haigusi.
Ei ole võimalik anda soovitusi, ravida, püstitada õigeid diagnoose virtuaalselt.
1. Voolus, mis ei tekita kaebusi, on loomulik, et oleks võimalik suguelu. Kui munasarjad oma töö ~50-aastastel lõpetavad, tekib tupekuivus, mis samuti vajab ravi.
2. Iga päev tuleb 2 korda pesta välissuguelundeid apteegi intiimpesuvahendiga ja iga päev vahetada aluspesu!
3. Hormoon-ravi-spiraal on eelkõige mõeldud üle 35-aastastele, vererohkete mensestega, madala hemoglobiini-, hüperplaasia-, endomeetriumi polüüpitega, müoomiga jm. naistele.
Ka hormoonspiraalil on kõrvaltoimeid: vaheveritsused, tupeseene ägenemine jne.
4. Vajate pikemat nõustamist ja enam informatsiooni naise füsioloogia kohta.
5. Soovitan pöörduda lisainformatsiooni saamiseks ja nõustamiseks Seksuaaltervise Kliiniku naistearstile.