Kas menstruatsiooni häire? 31.05.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Aasta tagasi sünnitasin oma esimese lapse. Seniajani olen teda toitnud rinnaga öösiti ja vahel ka päeval. Esimesed päevad algasid 8 kuud peale sünnitust, kaks korda käisid ja nüüd viimased 3 kuud pole jälle päevi hakanud. Tegin ka rasedustesti aga see ei näidanud rasedust( see oli kuu aega tagasi). Rasedusvastaseid tablette ei kasuta, kuigi olen rasestumist vältinud teadlikult. Ei oska midagi arvata, kas see võib olla lihtsalt häire või tuleneb see sellest, et toidan vahetevahel last rinnaga. Olen täiesti paanikas, sest uut last pole mul tõesti veel plaanis. Aidake!

Ette tänades!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Rinnaga toitmise ajal on hormoon prolaktiini nivoo organismis kõrgem, seetõttu võibki menstruatsioon puududa või olla ebaregulaarne. Rasedustest näitab hetkeseisu , see tähendab, et kui tegite testi vastavalt instruktsioonile, siis kuu aega tagasi Teil ei olnud vähemalt 11 päeva vana rasedust. Kui menstruatsiooni ei ole olnud ja Te pole kasutanud kaitsevahendeid (kondoom, tupetabletid ) siis peaksite tegema uue testi. Kui Te sünnitada ei plaani, võiksite rasedusest hoidumiseks kasutada siiski kaitsevahendeid. Ka pillide kasutamise ajal võib last rinnaga toita, samuti saab soovi korral panna Teie emakasse spiraali. Pöörduge naistearsti poole, et leida Teile sobivaim meetod.