rakuline muutus 31.10.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Mure järgmine, arst ütles et tegemist on rakulise muutusega ja ma peaks käima näitamas ennast iga kolme kuni viie kuu tagant. Kuid kas tegemist on millegi halvaga ja kas see võib olla probleemiks lapse saamisel.
Ette tänades
Murelik Pille

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere,Pille! Arvatavasti oli tegemist PAP-prooviga ja leiti emakakaelas rakulised muutused.
Emakakaela rakumuutuste põhjuseks võib olla :
põletik
kemikaalid (näit.ravimid)
hormonaalsed muutused
viirused,eriti herpes ja kondüloomid
Levinumad rakumuutused on metaplaasia ja düsplaasia.
Metaplaasia all mõistetakse rakkude kasvamisprotsessi või rakkude paranemist,mis on healoomuline.Metaplaasiat kohtab rohkem kui pooltel naistest mingil arenguhetkel.
Düsplaasia korral on moodustunud rakkude arv rohkenenud ning need ei küpse ootuspäraselt.Osa düsplaasiatest taandub iseenesest ja seetõttu vajategi sagedamat jälgimist ja kordusanalüüside võtmist.
Muretsemiseks ei ole põhjust ja see ei jää ka probleemiks lapse saamisel. Tervitades,Maie Väli