allergia 28.10.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
minu probleem on kipitus ja sügelus tupes ning välissuguelunditel. Voolust on vahetevahel mõõdukalt, see on valge ja meenutab hapupiima (lõhn on ka taoline), vahel ka tükiline. Kevadel avastati mul emakakaela haavand. Tehti mitmesuguseid analüüse (suguhaigused), samuti kolposkoopia ja võeti proovitükk. Analüüsid olid korras. Lasksin teha ka hormooniuuringu- seegi oli normis. Kolposkoopia näidu põhjal ütles arst, et tavaline haavand. Biopsia vastuse ütles ta olevat korras. Haavandit pidas ta vajalikuks kõrvetada, kuna esineb palju pahaloomustumisi. Lasksin siis ära kõrvetada (sünnitanud ei ole). Mõne kuu pärast käisin kontrollis ja selgus, et emakakael on ikka probleemne. Sain ka ise aru, et midagi on ikka korrast ära, sest terve suvi häiris mind seesama kipitus ja torked kubeme piirkonnas (kipituse ja torgete pärast ma ka kevadel günekoloogi juurde pöördusin). Minu arst ütles, et see on allergiline reaktsioon emakakaela probleemile. Ta pidas vajalikuks enam mitte kõrvetada ja soovitas üht loodusrohtu (Malavit). Olen seda kasutanud (tampoonidega), samuti Femigeli. Femigel kergendab veidike olukorda. Olen saanud ka tupeseene vastast ravi, mis aga probleemi ära ei võta- see ainult süveneb. Nii ma olengi nokk kinni ja saba lahti oma probleemiga. Oskate te nõnda vastata- kas tegemist võib olla mingi allergiaga, mis on põhjustanud ka emakakaela haavandi? Olen 29 aastane ja kogu see Egiptuse nuhtlus (tupeseene sümptomid, torked ja kipitus) algas aasta tagasi, enne polnud mingeid kaebusi. Suguhaigusi põdenud ei ole ning seksuaalelu ei ela samuti.
Tänan Teid.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Soovitaksin teha Teil korralikud uuringud naha-suguhaiguste arsti juures. Ilma analüüse tegemata ja Teid nägemata on raske öelda , millega on tegu (mikroobidest tingitud põletik, seenepõletik, allergia jne). Seni võiksite kasutada Femigeli ja pesemiseks osta apteegist intiimgeeli (seebiga ärge tundlikke limaskesti peske).
Allergia ei põhjusta emakakaela haavandi teket. Samuti ei põhjusta emakakaela haavand torkeid ja kipitust kubemepiirkonnas. Kui Teie kolposkoopiline uuring ja biopsia vastus olid korras on võimalik, et Teil esineb hoopis emakakaela silinderepiteeli väljapöördumine emakakaelale, mis on normi variant ja ravi ei vaja.
Edu Tile soovides Aire Sekavin