tsükli pikkuse muutumine 25.09.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere austatud dr. Seemen.
Olen pikka aega lugenud siinse portaali küsimusi-vastuseid ja pean arstide tööd väga tänuväärseks. Panen alati palju siit saadud teadmisi kõrva taha, aga nüüd on mul endal tekkinud mure/küsimus, millele vastust palun.
Olen 2 last sünnitanud 33-aastane naine. Minu menstruaaltsükkel on olnud algusest peale väga korrapärane ja probleemideta 28 päeva, millest menses ise on 4 päeva. Selle suve alguses korrigeerisin oma toidusedelit Kaalujälgijate-päraseks ning olen ilusa/mõõduka tempoga alla võtnud. Sama perioodi jooksul on ka minu tsükkel 1 nädala võrra lühemaks muutunud. Mingeid valusid ega veritsuse muutusi ei ole. Kas see on kokkusattumus või võib kaalulangus seda põhjustada? Aasta lõpus saab mul spiraali paigaldamisest 5 aastat, kas tsükkel võib olla muutunud selle pärast, et näiteks spiraal on nn vanaks jäänud? Või võib see olla mingi põletiku vm probleemi tunnuseks? Olen vastuse eest ette väga tänulik.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere, tänulik lugeja!
Kaalumuutused põhjustavad sageli muutusi ka menstruaaltsüklis. Arvan, et Te ei pea lühemaks jäänud tsükli pärast muretsema. Küll tuleb aga selle aasta sees eemaldada 5 aastat olnud spiraal ja soovi korral paigaldada uus, sest üle norm. aja olnud spiraal võib põhjustada põletikke.
dr. Seemen