Steriliseerimine ja tsüstid. 12.09.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere dr.Sekavin.
Olen viimasel ajal hakanud mõtlema enda steriliseerimise peale.Olen 40 aastane,abielus ja 4 lapse ema.Kas minu vanuses võiks tulla sterilis.üldse enam kõne alla(üleminekuiga ju ka lähedal) ja milliseid komplikatsioone see endaga kaasa võib tuua?Hiljuti avastati mul rindades tsüstid,kas selline leid võib olla takistuseks steriliseerimisel?.Tsüstidele mingit ravi (peale vitamiinide) ka ei ole määratud.Kas tsüste on üldse võimalik kuidagi ravida ja kuidas saaks nende tekkimisest hoiduda?Kas tsüstid võivad kujutada ohtu tulevikus (nt.rinnavähi teket)?Olen käinud UH uuringutel ja teen seda kindlasti ka edaspidi.
PS.Kas steriliseerimine on tasuline ka kindlustatud isikule?
Ette tänades,Eve.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Eve.
Steriliseerimisseaduse alusel võib steriliseerida naist tema soovil, kui ta on vähemalt 35 aastane või tal on 3 last. Teie vastate mõlemale tingimusele. Tegemist on laparoskoopilise operatsiooniga, mille käigus munajuhad lõigatakse läbi või asetatakse munajuhadele klipsid (Tartu Naistekliinikus klipse ei kasutata). Kui munajuhad läbi lõigatakse, on operatsioon taaspöördumatu, see tähendab, et munajuhasid hiljem läbitavaks teha üldjuhul ei õnnestu. Munajuhade sulgemisel(läbilõikamisel) katkestatakse munaraku tee emakani , Teie hormonaalne staatus jääb täpselt selliseks kui see oli, see ei mõjuta Teie menstruaaltsüklit ega seksuaalsust. Sterilisatsioon on riiklikes asutustes haigekassa kaardi omanikele tasuta, tasuda tuleb aga voodipäeva tasu (Tartu Naistekliinikus 25 krooni ööpäev). Kui soovite sterilisatsiooni, peaksite vähemalt 1 kuu enne planeeritavat operatsiooni täitma avalduse. Rinna tsüstide olemasolu ei ole operatsiooni vastunäidustuseks. Rinna tsüstilise muutustega soovitaksin Teil pöörduda mammoloogi vastuvõtule, kes oskab kindlasti soovitada Teile parima ravi.
Tervitades Aire sekavin