kaaluprobleem 20.08.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen aastaga juurde võtnud 15 kg. Varem ei ole kunagi kaaluprobleeme olnud, tavaline +/- 2kg. Süüa võisin kõike ja dieetidest ei teadnud midagi. Kui olid lisandunud esimesed 5 kg, hakkasin huvi tundma toiduainete kalorsuse ja rasvasisalduse kohta. Püüdsin süüa väherasvaseid toite, magusast loobusin sootuks. Ikka ei midagi, kaal muudkui tõusis. Ma ei ole kunagi suure söögiisuga olnud, samuti ei jaksa ma palju korraga süüa,ka nüüd, kui olen 15 kg raskem. Ei mõju dieedid ega kaalujälgimine. Kui olen vahest paar päeva söömata olnud, ei näita kaal, et olen kergemaks muutunud. Vahest isegi raskemaks. Suheldes oma eakaaslastega (olen 33.a., mul on 9 ja 11 aastased lapsed) on teadjamad välja pakkunud, et tegemist on hormonaalsete probleemidega. Kas see võiks põhjus olla? Millise erialaarsti poole peaksin pöörduma? Kas on võimalik, et õige ravi korral saavutan oma endise kaalu?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere!
Pean Teie teadjaid eakaaslasi kiitma - hormoonides arvatavasti Teie probleemi põhjus peitubki. Sel puhul peaksite pöörduma endokrinoloogi poole, kes määrab hormoonid, teeb uuringud ja paneb vajadusel peale ka vastava ravi. Kuna kaal on tõusnud nii järsku (see tähendab, et ka hormonaalne muutus on toimunud alles hiljuti), siis seda suurem on protsent, et Teie endine kaal taastub.
Soovin Teile kannatust ja kindlat meelt!