HPV viirus ja rasestumine 01.08.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul avastati hiljuti kõrge riskiga HPV viirus (tehti PAP-analüüs), määrati ravi (Dalacini küünlad, kui ma õieti mäletan). Nüüd tekkis aga selline mure, et kuna me mehega plaanime saada teist last, siis kas see viirus võib kuidagi rasedust ja sünnitust mõjutada? Esimene sünnitus 1.5 aastat tagasi oli väga raske, 4 päeva valusid, emakas ei avanenud ning lõpuks tehti ikkagi keiser. Lapsel oli hapnikupuudus. Kas võin loota, et hoolimata sellest viirusest kulgeb teine sünnitus kergemalt või oli äkki emaka avanematus seotud selle viirusega? Raseduse ajal olid kõik proovid korras, v.a. ureaplasma, mida oli väikeses kontsentratsioonis. Olen väga mures, kuna lapsesaamise soov on suur, aga on hirm riskida. Arst rääkis ka vähiohust ja sellest, et pean hakkama iga 3 kuu tagant kontrollis käima. Päris lahti sellest viirusest ei saavatki. Viimaseks tahaksin veel küsida, et kas see vähioht võib olla seotud ka pärilike geenidega (suguvõsas terve emapoolne naisliin on surnud vähktõve tõttu), kuigi viirus ise olevat ju sugulisel teel leviv?

Ette tänades,
Renate.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Renate!
1. HPV ei mõjuta rasedust ja sünnitust.
2. Järgnevad väited ei ole omavahel seotud.
Kas Teile ei antudki haigekassa ja HPV labori infomaterjale ? Onkogeenset viirust ei saa ravimitega ravida. Küll aga sõltub vaid Teist edasine: kohe tuleks lõpetada suitsetamine, aeg-ajalt kasutada kondoomi, hoida kõrgel organismi immunsus, siis võib organism ise saada viirusest jagu.
Teil on võimalus oma emapoolsest naisliinist olla aktiivsem, tervem füüsiliselt ja vaimselt, toituda ratsionaalselt, külastada ettenähtud ajal arsti, jälgida soovitusi, olla elurõõmus ja asjalik jne.
Viirus saadaksgi noorena sugulise aktiivsuse ajal.
Naistearst G.Litter