ASCUS? 21.07.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Käisin arsti juures, et spiraali eemaldada. Kõigepealt tehti analüüsid ja öeldi, et kui kõik on korras, siis järgmiste päevade ajal vahetatakse spiraal välja. Tsütoloogia vastus oli ASCUS, arst ütles, et pole põhjust muretsemiseks. Raviks määrati antibiootikumid, kutsuti 3 kuu pärast tagasi ja öeldi, et siis teevad uue analüüsi, vajadusel histoloogilise. Arst pidi kohe puhkusele minema, küsisin mis spiraalist saab, ütles et mõni teine arst võib selle eemaldada ja kirjutas mulle välja Harmoneti. Jäin päevi ootama, kuid need ei alga: juba 2 nädalat üle. Rase kindlasti ei saa olla. Mõned päevad tagasi hakkas tulema veidi punakat voolust. Kui usaldusväärne on tsütoloogiline uuring: kas vastus ASCUS välistab "raskemad juhtumid" või võib järgneva histoloogilise uuringu vastuseks olla ka näiteks düsplaasia või midagi muud? Kas ootan rahulikult päevi, et spiraal eemaldada ja hakkan Harmonetti võtma ning lähen vastuvõtule septembris nagu arst kutsus? Või "trügin" kiiresti mõne teise arsti juurde?
Tänades!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
1. ASCUS vastus vajab tähelepanu, vajadusel põletikuravi lokaalselt ja analüüsi kordamist
2. Ravi peaks olema vaid tupesiseste kuulikestega
3. Histoloogilise uuringu vajadus otsustatakse peale emakakaela ja tupevooluse ravi ja korduvat tsütoloogilist-PAP analüüsi
4. Spiraali võib eemaldada igal ajal, parim aeg on menstruatsiooni ajal vererohketel päevadel plaanilises korras
5. Tehke hommikusest uriinist rasedustest
6. Arstid ei tegele analüüside ennustamisega, vaid lähtuvad konkreetsetest faktidest
7. Otsustage, milline on Teie soov: kui soovite spiraali väljutada, siis reserveerige arstile plaaniline aeg. Muud soovitused täitke arsti korralduse järgi.
Paanikaks ei ole põhjust. Ei ole vaja "trügida" mõne teise arsti juurde.
Naistearst G.Litter