emakakaela pôletik 02.06.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
olen 32- aastane. Seitse aastat tagasi avastati muutused emakakaela rakkudes ja tehti konisatsioon. Neli aastat oli kôik hästi, aga siis avastati uuesti muutused: diagnoos HPV (tüüp 33) raviti VARTEC'iga, muutused kadusid, kuid tekkis emakakaela pôletik, mis kordub sageli. Lisaks domineerivad kôikides vôetud proovides östrogeenid. Kas on pôhjust muretsemiseks ja peaks tegema lisaanalüüse (siiani tehtud vaid iga kuue kuu tagant see kôige elementaarsem emakakaela proov)? Kas on vôimalik saada lapsi emakakaela ksoonilise pôletiku korral?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Lapsi on võimalik saada emakakaela kroonilise põletiku korral.Reeglina on emakakaelapõletik sümtoomidevaba,seega leitakse sageli juhuleiuna.Ka hormonaalsed muutused menstruaaltsükli eri faasides põhjustavad muutusi emakakaela anatoomias.Rasestumisvastased tabletidki põhjustavad muutusi,mis väljendub limaskestatursena.Soovitav oleks emakakaela proovi korrata ovulatsiooni ajal.
HPVtüüp 33 on keskmine risk ja piisab iga kuue kuu tagant tehtud proovist.