PMS 25.05.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, olen 23. aastane naine. Olen ca 5 aastat kasutanud kontraseptsioonina Femoden tablette. Olen kuulunud, et pillid võivad põhjustada meeleolumuutusi, kas sinna hulka kuulub ka nn "pre-menstruaalne sündroom"? Umbes nädal aega enne menstruatsiooni tekivad muudatused meeleolus (ärritus, kuumalained, ei tea, kas nutta võt naerda - ilma erilise põhjuseta tulevad pisarad silma), õhupuudus jne. Tõsiselt raske on sel perioodil suhelda nii perekonna ja töökaaslastega. Pean end tõsiselt tagasi hoidma, et mitte halvasti öelda jms. Ja nii umbes nädal aega Aga kui menstruatsioon hakkab, on kõik enam-vähem ok. Kas on kuidagi võimalik neid sümptomeid leevendada või peaks sööma rahusteid või vahetama tablette? Ette tänades Murelik.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere! Premenstruaalne sündroom, mille korral menstruatsioonile eelnevatel päevadel esinevad rida muutusi enesetundes( rindade hellus, ärrituvus,depressiivne meeleolu jne.), esineb ovulatoorse tsükli korral ja seda aitab tavaliselt leevendada just pillide võtmine. Selles suhtes on Sinu olukord ebatüüpiline. Pillide võtmine võib küll põhjustada meeleolu muutusi , kuid tavaliselt pole see nii konkreetselt seotud menstruatsioonieelse ajaga, vaid esineb aeg-ajalt erinevatel pillide võtmise perioodidel. Soovitan sellise probleemi korral üle minna väiksema hormoonisisaldusega pillidele.