Jeanine'i pillid 21.05.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kuna mu tsükkel (olen 22) ei ole eriti regulaarne, otsustasime arstiga proovida rasedusvastaseid pille (Jeanine). Alustasin võtmist menstruatsiooni esimesel päeval, kuid probleem on selles, et verd eritub jätkuvalt, s.t möödunud on juba 16 päeva ning läheneb see 7-päevane aeg, mil ma pille võtma ei pea.
Olin hoiatatud, et võib olla nn määrimist, kuid see, et iga päev tuleb rohkem verd kui pesukaitse kaitsta suudaks, ei ole vist enam see? Muidu kestab menses 7 päeva ning on väga vererohke, see, mis preagu toimub, ei ole sellega võrreldav, kuid ebamugav ja muret tekitav siiski.

Rääkisin oma arstiga, ta soovitas esimese tabletilehe siiski lõpuni võtta ja kui asi siis ei parane, läbivaatusele tulla. Et asi võib olla selles, et keha alles harjub hormoonilise mõjutamisega jne. Muidu kaebusi ei ole, võib-olla ainult peavalu ja meeleolu heitlikkust.

Sellest kõigest tekkis mul paar küsimust:
- äkki mu seisund on mingit pidi ohtlik ja peaksin tablettide võtmise lihtsalt lõpetama (arsti käest uuesti küsida ei saa, ta tuleb alles järgmisel nädalal);
- mis juhtub siis selle 7-päevase aja jooksul - ikka määrimine või menses;
- kas praegune olukord on märk sellest, et need tabletid või ka lihtsalt samalaadsed tabletid mulle ei sobi;
- miks soovib arst läbivaatust (mitte et ma seda kardaksin), kui ma pole juba pikemat aega ega ka pillide tarvitamise ajal vahekorras olnud;
- kui selgub, et tabletid ei sobi, kas nende võtmise lõpetamine lõpetab ka selle veritsemise? Olen mures, sest pean 20.-24. juunil minema ujumisvõistlustele.

Veel üks mure on selles, et olen vist tagasi saanud seene. Kas võin seda praeguses seisukorras olles ravida (tupeküünal ja salv, mis arst kirjutas)?

Vabandage, et tülitasin selliste ilmselt mitte kõige loogilisemate küsimustega, kuid olen lihtsalt väga mures ja pole kelleltki küsida.
Kõike head soovides ja tänades,
Kata

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Pillide võtmise esimese kahe kuu jooksul võib olla ebaregulaarset vereeritust, kuid see peaks iseenesest lõppema. Ehkki Sul on nüüd pillide võtmise ajal olnud pidevalt veritsusi, tuleb peale viimase tableti võtmist tabletivabal perioodil menstruatsioonisarnane vereeritus. Kui Sa jätkad peale tabletivaba perioodi taas samade pillidega, võib veritsemisi siiski veel olla. Seetõttu on võimalik 2 varianti: kas mitte võtta enam pille või minna üle suurema hormoonisisaldusega pillidele, et võistluste perioodiks veritsused tõesti lakkaksid.
Tupeseene ravi võib teha, ka siis, kui on vähene veresegune voolus .
Edasise plaani tegemiseks soovitan siiski pöörduda naistearsti poole.