Täpsustus müoomi kohta 09.03.01 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Küsimus uuesti müoomisõlme kohta. Olen 29-aastane ja 4-aastase lapse ema, minu perekonnas nii emal kui mu õel on müoom opereeritud ja õel peale paari raseduse katkemist. Ka minul avastati müoomisõlm peale seda kui olin sellise küsimusega pöördunud oma arsti poole (kaebusi mul ei olnud, mis oleks viidanud müoomi olemasolule). Ma ei taha riskeerida raseduse katkemisega ja seetõttu küsingi nõu, kas on ohutum, st riskivabam lasta see opereerida enne kui planeerida teist last. Kas on võimalik, et igat müoomisõlme polegi võimalik opereerida nii, et hiljem oleks võimalik saada lapsi.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Müoomisõlmed on sageli raseduse katkemise põhjuseks. Kindlasti oleneb kui suur on sõlm ja põhiline kus see paikneb. Kui sõlm on emaka küljes ja on kuni 2-3cm, siis reeglina ei paeks seda opereerima. Kui sõlm on emaka lihases ja on üle 2-3cm, siis peaks selle eemaldadma. Kui sõlm on emakaõõnes, peaks olenemata suurusest selle eemaldama. Raseduse ajal müoomosõlmed reeglina suurenevad, kuna kogu emakalihas pakseneb( müoomisõlm on lihaskoe healoomuline kasvaja). Kui te tahate veel sünnitada, siis soovitaksin teile operatsioooni kui sõlm on üle 2-3cm . Tänapäeval on kolme augu operatsiooni võimalus (laparoskoopia), eemaldadatakse ainult sõlm ja teie saate sünnitada. Täpsemalt saaks muidugi teie võimalustest rääkida teid ennast nähes.