Lühike menstruatsioon 09.10.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kas lühike menstruatsioon võib viidata mõnele terviseprobleemile? Olen 24 aastane tervislike eluviisidega noor naine (ei suitseta, ei tarbi alkoholi, toitun tervislikult, ei tarbi ega ole tarvitanud kunagi ühtegi hormonaalset rasestumisvastatast vahendit). Menstruatsioon on olnud elu jooksul valdavalt pigem korrapärane. Algas umbes 13 aastaselt ning teismeeas ca 16 aastaselt, ajal, mil olin kimpus toitumishäiretega (alakaal, vähene söömine, ülesöömishood) puudus menstruatsioon aasta vältel. Tol ajal käisin ka günekoloogi vastuvõtul, tehti vajalikud analüüsid-uuringud, kõik oli korras ning söömishäiretest vabanedes tsükkel taastus.
Viimaste aastate vältel on menstruatsiooni kestus (st erepunase veritsusega päevad) 3-4 päeva, tänaseks on väga sageli aga nii, et menstruatsiooni esimesel päeval on pruun voolus, teisel päeval erepunane rohke voolus (st tavapärane menstruatsioonipäev, nii, nagu alati on olnud) ning kolmandal kuni neljandal päeval kas ainult määrib kergelt või on valdavalt pruunikas voolus. Ehk et menstruatsiooni vältel (mis kestab kokku max 3-4p) on sisuliselt vaid üks n.ö tavapärane erepunase verega menstruatsioonipäev. Menstruatsioonile omane alakõhuvalu on tavaliselt tugevam esimesel paaril päeval ning siis valu kaob, kuid jääb selline kerge pakitsus/ebamugavustunne veel mõnedeks päevadeks. Vahel tekib selline ebamugavustunne alakõhus ka paar nädalat enne oodatava menstruatsiooni algust ning püsib kuni uute päevade alguseni.

Lisaks mainin, et stressiga olen sageli kimpus. Viimati käisin günekooli vastuvõtul mõned kuud tagasi, mai kuus. Günekoloogilisel läbivaatusel oli kõik korras.

Küsimus siis selline, et kas selline asi on normaalne/tavapärane, et menstruatsiooni pikkus võib elu jooksul muutuda ning olla ka väga lühike (st üks erepunane päev + 2-3 pruunika voolusega) ning kas muretsemiseks on põhjust?

Ette tänades

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Menstruatsiooni pikkus ja vereeritus menstruatsiooni ajal võib elu jooksul muutuda. Emotsionaalne stress, suur füüsiline koormus, toitumishäired, kaalu kõikumised ( eriti kiire kaalu langus), erinevad dieedid, ravimite tarvitamine- kõik need faktorid mõjutavad tsüklit. Suur kaalulangus võib kaasa tuua ka menstruatsioonide lakkamise. Tsüklivälised kõhuvalud ja valud just enne menstruatsiooni võivad olla endometrioosi tunnuseks. Endometrioosi korral on emaka limaskesta kude kolletena väljaspool emakaõõnt ja põhjustab veritsedes kõhuvalu. Ultraheli uuringul pole väikesed vaagna peritoneumi endometrioosikolded nähtavad ja endometrioosi on võimalik diagnoosida vaid laparoskoopial. Endometrioosi on võimalik ravida. Üheks võimaluseks on pillid. Pillid pärsivad endometrioosikollete aktiivsust ja seetõttu pillide kasutamisel alakõhuvalud kaovad. Kui edaspidi on Teil tsükliväliseid kõhuvalusid, siis pöörduge uuesti naistearsti konsultatsiooniks.