Verevaesed päevad ja raseduse soov 08.10.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 28 aastane ning soovin esimest korda rasestuda. Olen võtnud
pille 12 aastat järjest, kuid lõpetasin nende võtmise 9 kuud tagasi. Soovime partneriga last saada, kuid olen mures, kuna mul on alates pillide lõpetamisest väga imelikud päevad. Olen lugenud, et kui pole korralikke päevi, siis pole ka võimalik last saada. Nimelt minu päevadeks ongi ainult kerge määrimine 4-5 päeva (üks täpp pesukaitsmel või määrdunud paber pühkimisel, mõnel kuul veidike rohkem) ning veri enamus kordadel pruunikas. Oleme proovinud last saada 2 kuud, tean, et see on väga lühike aeg, kuid ma ei tahaks nö aega raisata, kui teaksin, et mul on sellega abi vaja. Tsükkli pikkus on keskmiselt 24 päeva. Kehakaaluga on kõik korras (165 cm ja 57 kg). Kas on võimalik, et mul on midagi viga või ei ole minu keha veel pillidest taastunud?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
See, kui pikalt võtab aega tsükli taastumine peale pikaajalist pillide tarvitamist, on väga individuaalne ja kindlat reeglit siin ei ole. Ka rasestumine võib toimuda kohe peale pillidega lõpetamist, kuid võib võtta aega ka kuni aasta. Ligi 70% rasestub 6 kuu jooksul peale pillidega lõpetamist. Vähene veritsus menstruatsiooni ajal võib olla seotud erinevate põhjustega. Kõige sagedamine on see seotud emotsionaalse stressiga, suure füüsilise koormusega, erinevate dieetide ja ühekülgse toitumisega ning kaalukõikumistega. Ka pikaajaline hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamine võib olla põhjuseks. Soovitan pöörduda ultraheli uuringuks ovulatsiooni perioodil ( tsükli keskel) , et hinnata nii ovulatsiooni toimumist kui ka emaka limaskesta paksust. Kui emaka limaskest on normist õhem, on võimalik toetava raviga ( progesteroon) suurendada lootemuna pesastumise tõenäosust. Toidulisanditest soovitan hakata kasutama Pregancare conception`i ja kuningakepiõli.