Müoom ja paks endomeetrium 02.08.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 41-aastane. Menstruatsiooni tsükkel kestab u 23-25 päeva. Mõnikord veritseb palju ja kestab 5 päeva, teine kord võib olla ainult 2 päeva ja kehva veritsusega. Mul on avastatud müoom 3 cm ja paks emaka endomeetrium. Tunnen alakõhus kipitavat valu. Kas peab kindlasti kirurgilist operatsiooni tegema või saab seda hormonaalsete ravimitega ravida? Millised hormoonid saaksid aidata ilma kehakaalu suurenemiseta? Lisasin UH pildi ka.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Müoomisõlm 3cm, mis paikneb emaka lihaskoes ja ei deformeeri emakaõõnt, ei vaja kindlasti kirurgilist ravi. Müoomi tuleb edaspidi jälgida kord aastas. Endomeetriumi ehk emaka limaskesta paksus on mensturatsioonitsükli jooksul erinev. Vajalik on ultraheli uuringut korrata vahetult peale menstruatsiooni lõppu, et hinnata limaskesta olukorda. Sellest sõltub, kas on vajalik teha lisauuringut või mitte. Kui ultrahelis tsükli esimeses faasis on emaka limaskest ebaühtlane või on kahtlus polüübile, tuleb teha hüsteroskoopia.
Paljudel 40-50 aasta vanustel naistel esineb vererohkeid menstruatsioone, mis on seotud hormonaalsete muutustega sellel eluperioodil. Ja sellisel juhul on efektiivne kasutada hormonaalset emakasisest vahendit ( Mirena), mis takistab emaka limaskesta paksenemist. Kuna endomeetrium on tänu hormoonspiraalile õhuke, on menstruatsioonid vähese vereeritusega. Igasugusel ravil, ka hormoonravil, võib olla kõrvaltoimeid ja see on alati individuaalne. Hormonaalsel emakasisesel vahendil on kõige sagedasemaks kõrvaltoimeks rindade hellus ja ebakorrapärane veritsus esimetel kuudel peale paigaldamist, kaalutõusu esineb harva. Kõikidel 40+ vanuses on naistel kaalu kontrolli all hoida raskem ja seetõttu tuleb pidevalt jälgida toitumist ja aktiivselt liikuda.