Pikk sünnitusjärgne veritsus 06.04.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Kui pikalt kestab normaalne sünnitusjärgne veritsus? Esimene sünnitus. Sünnitusest on möödas 7+ nädalat. Umbes 3. nädalaks oli voolus muutunud pruunikaks, väga kerge ja peaaegu kadunud. Peale seda muutus taas tugevamaks, kergelt limaseks ja erepunaseks. Tänaseks kestnud kokku veidi üle 7 nädala. Koguseliselt nagu keskmine menstruatsiooni veritsus. Mingeid taandumismärke pole. Muid kaebusi - kõhuvalu, palavikku, halba enesetunnet ei esine. Sünnitus oli kiire, kerge ja komplikatsioonideta. Varasemalt diagnoositud pcos ja ovulatsioonipuudusest tingitud naiseviljatus, kuid rasedus tuli siiski loomulikul teel. Ravimeid ei tarvita(nud). Hetkel korralisse kontrolli pöörduda ei saa, kuid kas saaks ise midagi ära teha? Kas tuleks nt lisaks võtta rauda, sest pidev verekaotus on pikalt kestnud? Enesetunne on normaalne ja ülemäärast väsimust ei ole. Kas ja kust maalt võib selline veritsus ohtlikuks muutuda?

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere!Sünnitusjärgne voolus e.lohhia kestab 4-6 nädalat. Tavalisest rohkem voolust võib täheldada imetamise ajal,mil emakas oksütotsiini toimel kokku tõmbab. esialgu meenutab voolus verd,peagi muutub voolus pruunikaks,andes märku ,et vere sisaldus väheneb. Vooluse moodustab irduv endomeetrium ning emakakaela ja tupe eritised
Sünnitusjärgse vooluse viimaseks vormiks on valgevoolusesarnane voolus,mida eritub 3-4 nädalat.
Kõrvalekaldeid esitatud skeemis on üpris tavaline ja kuna enesetunne on normaalne,siis muretsemiseks ei ole põhjust.
Aga Teie enda poolt esitatud küsimus on väga öige --apteegi käsimüügist võiks osta Retaferi tablette 100mg ja 20 päeva jooksul võtta iga päev üks tablett ( aga mitte koos piimaga).
Piima võib hiljem juua.
Edu soovides,Maie Väli