Valulikkus vahekorras 03.04.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul on selline mure, et seksuaalvahekord oma partneriga on muutunud võimatuks.
Ma ei ole sünnitanud ning oman 1 kindlat partnerit, kasutan lindinette beebipille.
Veebruari kuus oli meil elukaaslasega vähe tihedam seksigraafik, mis lõpu poole hakkas tekitama kaebusi. Seks muutus järjest valulikumaks ja tekitas õhetust. Pidasin seda lihtsalt nö tupe ülekoormuseks. Viimastel kordadel oli peenise sisenemine juba välja kannatamatult valus, mistõttu tegime pausi. Pausi ajal proovisin kasutada ecosillini, mida olen ka varem kasutanud. Paari päeva pärast mõistsin, et tegemist on seenega, ka partneril ilmnesid esimesed sümptomid-sügelus,täpid. Olen ka eelnevalt kandidoosi ravinud, aga mitte nii ägedat. Sügelus, kipitus tunne ja valulikkus oli nii tugev, et läksin pelgulinna valvearstile. Sealt kirjutati mulle 6 päeva canifug ja et määriksin klostrimasool ja ühe kordne annus fluconazole ac. Mulle ja mehele. Pärast ravi algasid päevad. Peale seda sümptomeid ei tähendanud ja otsustasime mehega uuesti proovida, valulikkus,põletustunne oli ikka alles, vahekord polnud võimalik.
Meeleheitest läksin fertilitase tasulise arsti juurde, kes ütles, et tupe seinad on punetavad ning on natuke valgevoolust. Tegi ka igaks juhuks 2 seene analüüsi(oli negatiivne). Raviks kirjutas 3 küünalt(nime ei mäleta), 10 päeva metronidazol 500 ning 3 tuubi cathejell geel(mille toimest aru ei saanud, ega seda väga ei kasutanud.
Pärast kogu neid ravimeid, proovisin uuesti vahekorda astuda,kuid põletustunne ja valulikkus on ikka alles. Tupekuivusega pole kunagi probleeme olnud, kuid igaksjuhuks kasutasime libestit, mis võimaldas paar minutit hambad ristis seksida. Peale seksi urineerides tekkis kipitustunne. Valulikkus tundub olevat rohkem tupe eespoolsemas osas( nt misjonäri asend või mehe peal istudes mitte kummargil,vaid püsti).
Mainin veel, et mul on diagnoositud krooniline kõhukinnisus.
Olen üsna nõutu ja pole kunagi sellise probleemi ees seisnud. Ei tea kuhu pöörduda või mida teha..

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Sügelustunne, kipitus ja valulikkus vahekorra ajal ja peale vahekorda on seotud tupepõletikuga. Kõige sagedamini põhjustab Teie poolt kirjeldatud vaevusi kandidoos e. tupeseen. Teile on tehtud mitu ravikuuri. Tupeseene korral peaks tehtud ravi olukorda leevendama, kuid arvestama peab sellega, et paranemine võib võtta pikemat aega ning vajalik võib olla korduv ravikuur. Põletav tunne tupes võib olla seotud ka tavalisest aktiivsema sugueluga ja sellisel juhul aitab pausi tegemine. Vahekorras tekkivat valulikkust aitab leevendada limaskestadele sobiv tuimestava ja põletikuvastase toimega Cathejell geel. Peale geeli kasutamist tekib valuvaigistav efekt 10 minuti möödudes ja kestab poole tunni jooksul. Kuna tegemist on geeliga, on tal ka libestav toime. Intiimpesugeelina soovitan kasutada "Lactacyd sensitiv". Kuna Teil on tekkinud kipitav tunne urineerimisel, siis soovitan teha uriini analüüsi ( testriba ja aeroobse külvi) perearsti juures.